Když vězni pomáhají seniorům…
Domov pro seniory Vlčice, zdroj foto: Plzeňský kraj
Domov pro seniory Vlčice, zdroj foto: Plzeňský kraj

Když vězni pomáhají seniorům…

7 července, 2023 0 Od Pavel Žižka

I vězni mohou pomáhat. Své o tom ví v Domově pro seniory Vlčice, p.o., kde v rámci spolupráce s Věznicí Plzeň (Bory), odsouzení letos nejprve zrenovovali lavičky a v uplynulém víkendu upravili zahradu a celý areál domova.

„Mám z této spolupráce upřímnou radost, protože pro nás to je velká pomoc a pokud vedení věznice svolí, budu ráda, když v ní budeme pokračovat,“ uvedla ředitelka Domova pro seniory Vlčice Eva Svobodová Herinková s tím, že spolupráce byla domluvena na podzim loňského roku a letos na jaře realizace odstartována.

Vězni nejprve zrenovovali lavičky v areálu domova a v prvním červencovém víkendu už přímo pracovali na samotné zahradě. „Naštěpkovali velké množství dřevin, upravili živé ploty, prořezali stromy, vyčistili obrubníky a zpřístupnili letní altánek. Celkem odpracovali na zvelebení areálu 100 hodin a za jejich aktivní přístup a precizně vykonanou práci jim patří velký dík,“ poznamenala ředitelka Svobodová Herinková.

Do Domova ve Vlčicích dorazil v rámci extramurálních aktivit mimo věznici vybraný kolektiv vězněných osob za doprovodu odborných zaměstnanců Tomáše Krňoula a Andreje Červeného. „Osobně jsem rád, že taková spolupráce pokračuje i s neziskovým sektorem, resp. naší další příspěvkovou organizací. Spojí se tím hned dvě prospěšné věci. Extramurální aktivity, které probíhají výhradně za dohledu zaměstnanců věznice, jsou totiž pro odsouzené především přípravou na pobyt na „svobodě“, ale i určitou motivací. Účelem je zvládnutí kontaktu odsouzených s civilním prostředím po letech strávených za mřížemi. Současně tím splácí určitý dluh veřejnosti,“ upozornil na fakt náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí, investic a majetku Martin Záhoř, když současně připomněl, že Věznice Plzeň se od loňska starala třeba i o ložní prádlo na ubytovně pro uprchlíky z Ukrajiny.

zdroj: Bc. Patrik Pátek, Plzeňský kraj