Klatovská Černá věž je znovu otevřená (téměř) denně
Černá věž v Klatovech, foto: Art Jarka, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64029107
Černá věž v Klatovech, foto: Art Jarka, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64029107

Klatovská Černá věž je znovu otevřená (téměř) denně

9 května, 2023 0 Od Pavel Žižka

Černá věž – dominanta Klatov a jedna z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších památek v Plzeňském kraji se znovu otevřela turistům. Od začátku května ji mohou navštívit denně kromě pondělí.

Pětipatrová pozdně gotická věž vysoká 81,6 metrů je od listopadu do března veřejnosti nepřístupná. V říjnu a dubnu na ni lze vystoupit pouze o víkendech. Během turistické sezóny od května do září je sem vstup možný každý den vyjma pondělí, během letních prázdnin pak každý den.

Ikonická Černá věž byla postavena v letech 1547 až 1555 mistrem Antoněm za účelem signalizace nebezpečí – požárů a nepřátelských vojsk. Právě požárům „vděčí“ za své tmavočerné zbarvení, které jí dalo název Černá věž.

V roce 1855 byla věž osazena hodinami, které zhotovil klatovský mechanik Jan Bošek. Velká ručička těchto hodin měří 2 metry. Ručičky a číslice jsou pozlaceny. K ochozu vede 226 schodů. Odsud je krásný pohled nejen na město , ale i na překrásné panorama Šumavy. Pokud je velmi dobrá viditelnost je možno vidět i vrcholky Alp.

Černá věž je nyní otevřena denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin s polední přestávkou od 12 do 13 hodin. Poslední výstup na Černou věž je možný v 16.30. Za vstup dospělý zaplatí 50,- Kč, děti a důchodci 30,- Kč. Děti do šesti let mají vstup zdarma.

zdroj: město Klatovy