Hyundai Tucson: Excentrické SUV
Hyundai Tucson, foto: Hyundai
Hyundai Tucson, foto: Hyundai

Hyundai Tucson: Excentrické SUV

8 května, 2023 0 Od Pavel Žižka

Vesmírná loď na čtyřech kolech. To mě napadlo jako první, když jsem poprvé v životě viděl fotky aktuálního vydání Hyundai Tucson. Nemůžu říct, že by se mi to auto líbilo, ale určitě zaujalo. Co se ale ukrývá pod výstředním kabátem?


Ještě, než se podívám pod tu excentrickou vizáž, zkusme se u ní chvilku zastavit. U tohoto auta by byl hřích to neudělat. I když i po letech vypadá podivně, jeho tvář už poněkud zevšedněla. I to je důkaz toho, že Hyundai Tucson se ostatním asi líbí víc než mně. Já bych s jeho vzhledem na svém dvorku měl poněkud problém. Nemám nic proti futuristické přídi či zádi, jenže u tohoto auta mi přijde tak trochu prvoplánová a hlavně moc nekoresponduje se zbytkem auta. Když si totiž odmyslíte tu bláznivou příď a divoké zadní svítílny, dostanete úplně klasické kompaktní SUV. Karoserii ozvláštňuje několik prolisů, ale jinak je taková hodně ocumlaně oblá. A navíc na ní najdete prvky, které k futuristickému autu moc nesedí – zadní blikače mimo hlavní svítílny a vepředu to samé. Oboje šlo vyřešit efektněji i efektivněji, ovšem to by znamenalo dráž. Ne, Hyundai Tucson určitě není ošklivé auto, ale já mu tu avantgardu nevěřím.

A po usednutí za volant tím spíše. Jakmile se totiž usadíte do příjemného a komfortního vnitřního prostředí vozu, máte pocit, že sedíte v tuctovém autě. To není hejt. Tuctový pro mě rozhodně neznamená špatný. Naopak. Člověk se tu cítí skvěle. Pěkné a kvalitní materiály a textury, zajímavé tvary, skvělá ergonomie, na svou cenu hvězdná komfortní výbava, vše bez ztráty kytičky. Jen to prostě nekoresponduje s tím, jak auto vypadá zvenku. Ale ono je to asi dobře.

Hyundai Tucson totiž není žádným poslem budoucnosti. Je to prostě praktické rodinné SUV, které poskytne dost místa čtyřčlenné rodině. Stejně jako většina jeho konkurentů dokáže s odřenýma ušima sebrat práci klasickému kombíku. Teda o těch odřených uších mluvím v souvislosti s kufrem. Místa pro posádku je dost. Sedí se výše, což také napomáhá pohodlí. Čert vem, že vysoké těžiště zhoršuje jízdní vlastnosti. S takovýmhle autem je nějaký sprint v serpentýnách bláhovost, i když stylová verze N line by k tomu trochu sváděla. SUV jsou ale auta pro klidnou jízdu a Hyundai Tucson není výjimkou. Komfortní podvozek, solidní odhlučnění, pohodlná sedadla – o tom je tohle auto.

Co se mi na něm líbí nejvíce a jakou konfiguraci bych si vybral? To najdete ve videu.

zdroj: vezpetnemzrcatku.cz