Klatovské karafiáty rozkvétají
Klatovský karafiát, zdroj foto: Pixabay
Klatovský karafiát, zdroj foto: Pixabay

Klatovské karafiáty rozkvétají

5 července, 2023 0 Od Pavel Žižka

Západočeskou zahradnickou specialitou je speciálně vyšlechtěný klatovský karafiát. Stovky karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací bývají k vidění v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava chystá cca od 5. července. Vše však záleží na počasí, proto si před návštěvou informace ověřte.Již téměř 200 let pěstují klatovští zahrádkáři a zahradníci květinu, jíž dal švédský botanik K. Linné honosný název: božská květina (Dianthos). S pěstováním započali již po napoleonských válkách, když se roku 1813 vrátil se do svého rodného města Klatov rytmistr baron Volšanský, který přivezl z francouzského města Nancy semeno drobnokvětého karafiátu a trávil tu zbytek svého života pěstováním a zušlechťováním této milé rostlinky.

Během výstavy je výstavní zahrada (naproti muzeu) otevřena denně od 9 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné. Ve výstavní zahradě uvidíte téměř 60 odrůd klatovských karafiátů, jejichž sazenice je v omezeném množství možné na výstavě zakoupit.

Termín se může ještě změnit v závislosti na počasí. Pro ověření termínu prosím volejte na číslo 606 641 560 (pan Petr Poševka, pořadatel). Pořádá spolek Pěstitelů klatovských karafiátů. V případě vhodného počasí bude výstava otevřena až do konce července.
Zdroj: Kudyznudy, SZO ČZS Klatovský karafiát