Motáci na hnízdech a ochránci přírody u vody. Tak vypadá léto u Boleváku
Rozčílený moták pochop, foto: Karel Makoň
Rozčílený moták pochop, foto: Karel Makoň

Motáci na hnízdech a ochránci přírody u vody. Tak vypadá léto u Boleváku

5 července, 2023 0 Od Pavel Žižka

Plzeňské Bolevecké rybníky netřeba představovat. Velké vodní plochy na severním okraji krajského města patří mezi oblíbené rekreační oblasti Plzeňanů. A nejen jich. Užívají si tu například i motáci pochopové. A ty naopak představit potřeba je.

Jedná se o dravce, někdy též známého jako moták rákosní. Tím začíná být jasné, jak souvisí s Bolevákem. Hnízdí totiž právě v příbřežních oblastech vodních ploch, které jsou porostlé vegetací. A právě hnízdo motáků sem přivedlo ochránce přírody.

Moták pochop patří do skupiny zvláště chráněných druhů živočichů. Na hnízdě bylo původně pět mláďat, dvě už ale suverénně létala, a tak se nám podařilo odchytit a okroužkovat pouze tři. Na hnízdě bylo i několik hrabošů polních, ti jsou hlavní potravou těchto dravců. Na zimu motáci odlétají do teplých krajin. V roce 2019 jsme čtyři mláďata motáka pochopa právě z Velkého Boleveckého rybníka sledovali satelitní vysílačkou. Zatímco my jsme tady na Boleváku bruslili, oni trávili zimu v Mali,“ komentuje, co sem přivedlo ochránce přírody,  Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva. A dodává: „I když se to nezdá, tak právě Bolevecké rybníky jsou díky své čisté a průhledné vodě, charakteru, vyvážené rybí obsádce a šetrnému hospodaření nejen oblíbeným  přírodním koupalištěm a místem k rekreaci, ale i atraktivní vodní plochou zejména pro vodní ptáky. Ti pak spolu s vegetací, hmyzem a dalšími organismy tvoří fungující biotop plný života. Posuďte sami. Není to nádhera?!“

zdroj: Karel Makoň, Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva