Klub Ladislava Lábka oživuje zámek Čečovice. Pomůže i bál
Východní křídlo zámku Čečovice při jedné z akcí Klubu Ladislava Lábka, zdroj: Klub Ladislava Lábka
Východní křídlo zámku Čečovice při jedné z akcí Klubu Ladislava Lábka, zdroj: Klub Ladislava Lábka

Klub Ladislava Lábka oživuje zámek Čečovice. Pomůže i bál

9 ledna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Klub Ladislava Lábka v Plzni se již řadu let snaží opravit poničený zámek v Čečovicích na Domažlicku a vdechnout mu znovu život. Spolek pořádá i  kulturní akce, jejichž výtěžek věnuje právě na tento účel. První takovou letošní akcí je Country bál, který se koná 14. ledna od 19 hodin v kulturním domě ve Staňkově. Pořadatelé na něj srdečně zvou všechny místní i přespolní. Z Plzně dokonce vypravují speciální autobus.

„Spolek převzal požárem a povětrnostními vlivy silně poškozený zámek v Čečovicích na Domažlicku do svého vlastnictví už v roce 1998. Naší snahou je učinit z obce známé kulturní, společenské a turisticky atraktivní centrum regionu a přilákat nejen české, ale i německé zájemce o památky a české kulturní akce,“ vysvětlila Miroslava Šusová, místopředsedkyně Klubu Ladislava Lábka.

Zámek je stále v rekonstrukci. V roce 2005 se podařilo zastřešit všechna jeho tři křídla, v roce 2017 dostal nová vrata, v roce 2018 se podařilo do části budovy vložit nová okna. Stále pokračuje statické zajišťování budovy. „Loni jsme úspěšně podali žádost o dotaci z Programu rozvoje venkova (EU) a budeme tak moci pokračovat v pracích v nejkrásnější místnosti zámku v 1. patře, kde bude obnovena římsa a zhotovena nová podlaha,“ vysvětlila Miroslava Šusová.

Připomněla, že klub pravidelně v srpnu pořádá Folk-country festival pro zámek Čečovice, letos to bude již 15. ročník. V barokní sýpce pořádá výstavy obrazů a fotografií, v červnu se zapojuje do kulturní akce Západočeské baroko. V unikátním gotickém kostele sv. Mikuláše v Čečovicích, jenž je národní kulturní památkou, pořádá benefiční koncerty a jejich výtěžek věnuje na opravu zámku. „Přijeli nás podpořit například Spirituál kvintet, Václav Hudeček, Štěpán Rak, Matěj Rak, Jaroslav Hutka a mnoho dalších,“ doplnila.

Rekonstrukci zámku podporuje Ministerstvo kultury ČR, Plzeňský kraj, MAS Radbuza. V roce 2015 klubu finančně pomohla i anglická nadace The Friends of Czech Heritage. „Zámek se stále opravuje a ještě dlouho bude. Klub se snaží, aby žil, ale přivést jej k celkové rekonstrukci bude vyžadovat velké množství financí,“ dodala Miroslava Šusová.

Čečovice byly poprvé zmiňovány v roce 1356. Již tehdy na místě dnešního zámku stávala gotická tvrz, která je ve velké míře dochována v hospodářském sídle zámku – sýpce. Dalšího stavebního ruchu se pak tato památka dočkala v 16. a 17. století. V držení Čečovic se vystřídala řada významných českých šlechtických rodů – páni z Bukovce, z Velhartic, Rožmberkové, Popelové z Lobkovic a Trauttsmanndorfové. Po pozemkové reformě byl zámek prodán jako zbytkový statek a po roce 1948 zkonfiskován. Dále jej užívalo JZD. V roce 1990 vyhořel.

Více informací na www.zamek-cecovice.cz, i na facebooku.

zdroj: RNDr. Marie Fialová, Klub Ladislava Lábka