Křídla Rokycan: Nová výstava ukáže historii letectví i letiště v Rokycanech
Výstava Křídla Rokycan, zdroj: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech
Výstava Křídla Rokycan, zdroj: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech

Křídla Rokycan: Nová výstava ukáže historii letectví i letiště v Rokycanech

9 dubna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech otevře v příštím týdnu novou výstavu. S ambicí přilákat nejen všechny milovníky techniky ji nazvali romanticky: „Křídla Rokycan. Letiště Rokycany – historie v obrazech“. Návštěvníkům bude přístupná v malém výstavním sále muzea na náměstí J. Urbana od 14. dubna až do 24. září.

Výstava přiblíží všem, kteří mají zájem o letectví, historii i současnost rokycanského letiště na dobových fotografiích. Rovněž dokumentuje veliké nadšení z počátků letectví a zakládání místního aeroklubu. Díky pomoci pamětníků bude k vidění velké množství fotografií, dokumentů, plakátů, ale i maket a modelů letecké techniky, které se na letišti vyskytovaly. Fotografie budou doprovázeny textem, ve kterém se návštěvníci dočtou o začátcích na letišti a také o běžném leteckém provozu.

Součástí doprovodného programu rokycanské výstavy bude ve čtvrtek 20. dubna v 17 hodin přednáška Daniela Švece ve výstavní síni v ulici J. Knihy. Jejím tématem budou strhující okamžiky letců, kteří bojovali v Royal Air Force za druhé světové války. Velice živé vyprávění vtáhne posluchače do jejich strastiplné cesty mnohdy přes půl světa, do bojů v Polsku, Francii a především ve Velké Británii. Přednáška je mementem jejich hrdinských činů, ale také jejich každodenního života. Za co bojovali, pro koho žili, v co věřili? Připomene ty, kteří přežili, i ty, kteří se domů nikdy nevrátili. V rámci večera proběhne také autogramiáda knihy “Za křídly osudy Plzeňských letců v RAF”.

Zdroj: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, Český pohled