Společenský areál Mže se po rekonstrukci otevře veřejnosti
Vstup do Areálu Mže, zdroj foto: město Tachov
Vstup do Areálu Mže, zdroj foto: město Tachov

Společenský areál Mže se po rekonstrukci otevře veřejnosti

24 března, 2023 0 Od Pavel Žižka

Společenský areál Mže obyvatelům Tachova i okolí slouží již od roku 1984 a zažil spoustu významných událostí. Mezi všemi lze zmínit premiéru filmu Z pekla štěstí 2, které se zúčastnila početná filmová delegace včetně Karla Gotta. Od roku 2021 tento objekt prochází náročnou rekonstrukcí. Ta je nyní u konce a do Mže se znovu vrátí kultura.

V pátek 31. března od 20.00 tu bude slavnostně přestřižena páska a provoz společenského areálu Mže bude oficiálně zahájen. Slavnostní akce se zúčastní vedení města v čele se starostou Petrem Vránou (Volím Tachov), za účasti hostů. Chybět mezi nimi nebude ani ministr kultury Martin Baxa.

Na programu bude vystoupení Ledecké dudácké muziky, prohlídka areálu a krátké úvodní slovo od vedení města a jeho hostů. Hovořit se bude jistě i o historii tohoto objektu. Radní Jana Hutníková již dopředu vzpomněla například na rok 1989: „Hned v závěru roku byl zdejší velký konferenční sál využit pro tzv. Dialogy – šlo o setkání veřejnosti s odborníky na nejrůznější témata, která organizovalo zdejší Občanské fórum. Po rocích totality byl o veřejnou diskuzi obrovský zájem a sál doslova praskal ve švech. V průběhu roku 1990 se do prostor budovy přestěhovaly některé odbory Města, pojišťovna a další úřady, ale také knihovna. V září tohoto roku začala přestavba velké zasedací místnosti na kino.“

Největší stavební úpravou prošel areál v roce 2004, kdy došlo k rozšíření tanečního sálu na kapacitu 390 míst. Zajímavostí je, že během celé stavby nebyl přerušen provoz kina.

Budova po dlouholetém provozu ale již neodpovídala potřebám a začaly se objevovat i problémy technického rázu. Bylo jasné, že je nutný velký zásah a rozsáhlá rekonstrukce. Proto v roce 2013 vznikla architektonická studie, která nadčasovým způsobem řešila celý prostor a zcela jej od základů změnila v multifunkční areál vhodný i k pořádání velkých kulturních akcí.

Studii se podařilo zdárně přetavit do projektu a v roce 2018 město mělo zajištěné financování a hledalo dodavatele stavebních prací, který by práce na novém areálu realizoval.

Nové vedení města v roce 2018 ovšem nechalo zpracovat nový, výrazně skromnější projekt. Nová varianta svými dispozicemi a řešením vycházela z původní stavby a byla vypracována s vidinou úspor na realizaci. Toto řešení nakonec došlo také k realizaci, která započala v roce 2021 a byla dokončena letos.

Místostarosta Jan Straka (Za lepší Tachov) k rekonstrukci uvedl: „Vyřešil se problém se vstupem, nyní se do areálu vstupuje od obchodního centra Kaskády. Velké změny doznalo také předsálí, které je prostorné, důstojnější a poskytuje lepší zázemí pro pořadatele akcí.“

Největší proměnou prošel kinosál pro 259 diváků. Ten je nyní vybavený moderním digitálním promítáním, kvalitní zvukovou aparaturou a také magnetickou smyčkou pro neslyšící. Díky těmto změnám se mohou návštěvníci těšit na premiérová promítání nových filmů, která už v původním kině nebyla možná. Neméně důležité je ale také rozšíření pódia a veškeré techniky pro osvětlení a ozvučení, díky které poslouží sál perfektně také pro divadelní představení a jiné společenské události.

zdroj: město Tachov