Kvíz pro znalce mapy: Znáte sousedy evropských zemí?
(ne úplně aktuální) mapa států Evropy, zdroj foto: Pixabay
(ne úplně aktuální) mapa států Evropy, zdroj foto: Pixabay

Kvíz pro znalce mapy: Znáte sousedy evropských zemí?

30 června, 2024 3 Od Pavel Žižka

Už se vám stýská po zeměpisu? Bavil vás ve škole, nebo jste nepatřili k jeho fanouškům? Podle statistik jde vedle matematiky a fyziky o jeden z nejméně oblíbených předmětů mezi školáky. Jenže zeměpisné kvízy, to je jiná. Ty naopak patří k tomu nejoblíbenějšímu nejen u nás Za Plzní. A tak se nechte k jednomu takovému pozvat.

Tentokrát to bude trochu o vaší představivosti nebo o špičkové znalosti politické mapy Evropy. Připravili jsme pro vás deset evropských zemí a vaším úkolem bude vybrat, které země z nabídky jsou či nejsou jejich sousedy.

Máte chuť se před kvízem rozehřát nějakým rekordem? Pak by vás mohlo zaujmout, že nejvíce sousedů na světě má Čína. Celkem 14. V Evropě má podobnou pozici Spolková republika Německo. Ta kromě nás sousedí ještě s dalšími sedmi státy. Inu, pozice uprostřed světadílu a velká rozloha dělají své.

A jak jsme na tom my? To, že sousedíme se čtyřmi státy, se učí už na základní škole. Nejdelší hranici máme právě s Německem, následuje Polsko, Rakousko a nejkratší část státní hranice nás odděluje od Slovenska.

zdroje: Wikipedia, atlas.mapy.cz