Kvíz: Zvládnete vyjmenovaná slova po L?
Pojďte si zkusit kvíz, zdroj foto: Pixabay
Pojďte si zkusit kvíz, zdroj foto: Pixabay

Kvíz: Zvládnete vyjmenovaná slova po L?

26 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

Prázdniny se kvapem blíží, známky už jsou uzavřené, ale to nám nebrání v tom se ještě naposledy v tomto školním roce pořádně potrápit záludnostmi českého jazyka. Ukažte nám, jestli umíte vyjmenovaná slova po L.

Můžete to považovat za ostudu, ale i diktáty deváťáků nebo středoškoláků leckdy doslova hýří chybami, které se týkají vyjmenovaných slov. Inu, čeština je jazyk složitý a dává zabrat nejen dětem, ale i dospělým. Vy je zvládáte? Tak to ukažte v našem kvízu a nezapomeňte své znalosti porovnat s ostatními členy vaší rodiny.

Už před nějakým časem jsme se vás v podobném kvízu ptali na vyjmenovaná slova po B. Ta ještě nejsou tak složitá, že? Učí se obvykle jako první, a tak zůstanou v hlavě nejsnáze. Jenže s vyjmenovanými slovy po L už je to trochu složitější. Tak se ukažte.

Vyjmenovaným slovům se dříve říkalo též slova vyňatá nebo vybraná. Jde o skupiny českých nebo slovenských slov domácího původu, v jejichž kořenech se po obojetné souhlásce píše ypsilon. To se používá i ve všech slovech odvozených nebo příbuzných. Jediný způsob, jak se je naučit správně psát, je znát je nazpaměť. Vybavíte se všechna vyjmenovaná slova po L? Ani nemusíte. V kvízu se vás zeptáme jen na konkrétní slova.

zdroje: Wikipedia, Umíme česky