Na Lego do Depa
UV projekce, zdroj foto: DEPO2015
UV projekce, zdroj foto: DEPO2015

Na Lego do Depa

10 července, 2023 0 Od Pavel Žižka

Plzeňská kulturní a kreativní zóna DEPO2015 ve spolupráci se společností Czech Repubrick připravila na léto unikátní herní expozici Letní kostky v depu. Dětská interaktivní výstava z LEGO® kostek pro malé i velké stavitele, spojená s digitálními a světelnými herními prvky, zavede návštěvníky všech věkových kategorií do světa kreativity, kde mohou stavět a kombinovat, co jim jen fantazie dovolí.

Herna bude rozdělena na několik částí. Pro nejmenší od 18 měsíců budou připraveny bazénky s LEGO DUPLO® či koutek s vláčkem, pro starší unikátní stavěcí zóna architektury z bílých kostek a pro všechny interaktivní UV instalace se svítícími LEGO® kostkami, která vznikla přímo na míru této expozici. Herní výstava bude otevřená od 10. července do 31. srpna každý den od půl 11 do 18 hodin.

„Letní kostky v DEPU navazují na koncept herny s kostkami LEGO®, kterou jsme společně s Czech Repubrick v DEPO2015 úspěšně premiérovali letos v únoru. Narozdíl od klasických výstav modelů z LEGO® kostek, na které se Czech Repubrick primárně zaměřuje, jsme zkusili udělat jiný, herní model. Zájem veřejnosti byl obrovský. Proto jsme se rozhodli hernu rozšířit, doplnit ji unikátní interaktivní UV projekcí a místo jednoho měsíce ji protáhnout na téměř celé prázdniny,“ popsal vznik expozice Jan Štěpán, programový ředitel DEPO2015.

V herní části čeká na návštěvníky rozmanitý svět LEGO® kostek. Rozdělen bude na stanoviště podle věku dětí i zaměření. Pro ty úplně nejmenší od 18 měsíců bude připraven baby koutek s vláčkem nebo bazény s LEGO DUPLO®. Na starší děti bude čekat stavitelská dílna s unikátními bílými kostkami s úkolem postavit co nejdůmyslnější most. Chybět nebudou ani dílna s mini dílky LEGO® DOTS, které rozvíjejí tvůrčí a designérské dovednosti, nebo hlavolamy se zadanými úkoly, jež bude potřeba splnit a zapojit tak do hry kreativní myšlení a fantazii.

Úplnou novinkou bude uvedení speciální interaktivní UV projekce. Ta byla upravena na míru přímo pro tuto expozici a v této podobě bude představena ve světové premiéře. Jedná se o uzavřený prostor, black box, ve kterém zní podmanivý hudební podkres. Na zemi je umístěn černý koberec, na kterém mohou návštěvníci vytvářet rozmanité obrazce ze speciálního svítícího písku. Novinkou je, že tyto kresby lze doplňovat také stavbami ze svítících LEGO® kostek a tvořit tak nejen 2D, ale i 3D objekty.

Herní expozici Letní kostky v DEPU je možné v plzeňském DEPO2015 navštívit denně od 10. července do 31. srpna vždy od 10:30 do 18:00. Pro větší návštěvnický komfort jsou vstupy organizovány do hodinu a půl dlouhých časových slotů. Vstupenky se tak kupují na konkrétní čas. Z kapacitních důvodů je doporučeno zakoupit vstupenky předem na www.goout.cz, k dostání budou ale i na místě.

zdroj: Barbora Hájková, město Plzeň