Malý zázrak v plzeňské ZOO: mládě africké antilopy
Buvolec běločelý, foto: Kateřina Misíková
Buvolec běločelý, foto: Kateřina Misíková

Malý zázrak v plzeňské ZOO: mládě africké antilopy

20 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

V neděli 13. srpna se v africké stáji Zoologické zahrady města Plzně narodila samička africké antilopy buvolce běločelého. Její matkou je již čtrnáctiletá samice Myka pocházející z holandského Beekse Bergenu. Poslední mládě se jí narodilo před pěti lety, takže malá samička je pro chovatele malý zázrak.

Buvolec běločelý je jihoafrická antilopa žijící v otevřených savanách. Dosahuje váhy 60 až 80 kg. Má tmavě hnědou srst v různých odstínech v závislosti na věku a ročním období. Kromě typické bílé lysiny má i bílé nohy. Samci i samice mají rohy a jen těžko je lze od sebe odlišit. Jejich hlavní potravou jsou různé druhy trav a bylin. V minulosti byla jejich populace velmi zmenšena a na některých místech téměř vyhubena nadměrným lovem a ztrátou původního prostředí.

Zoo Plzeň tento druh chová od roku 2007, kdy sem dovezli dva samce ze Zoo Praha. První mládě se narodilo v roce 2010. V současné době tu chovají tři samice a samce Pierra, kterého dovezli z francouzského safariparku Planéte Sauvage. Buvolci sdílí venkovní výběh spolu s antilopami kudu velkými a žirafami Rothschildovými.

Návštěvníci mládě s matkou uvidí ve vnitřní expozici – v pavilonu kopytníků poblíž domu žiraf.

zdroj: M. Palacká, ZOO Plzeň