MHD zdarma? V Plzni k tomu bude stačit řidičák, ale pouze jeden den
Tramvaj v Plzni, zdroj foto: Plzeňské městské dopravní podniky
Tramvaj v Plzni, zdroj foto: Plzeňské městské dopravní podniky

MHD zdarma? V Plzni k tomu bude stačit řidičák, ale pouze jeden den

6 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Plzeň se ve spolupráci se zapojí do Evropského týdne mobility. Jde o iniciativu Evropské komise na podporu udržitelné mobility, jež se pravidelně koná třetí týden v září. Vyvrcholením je pak mezinárodní Den bez aut, který vždy připadá na 22. září.

V tento den bude na všech linkách plzeňské městské hromadné dopravy jízdné zdarma, cestující se pouze prokáže revizorům při případné kontrole řidičským průkazem. Na 20. září pak Plzeňské městské dopravní podniky do lokality U Zvonu připravily výstavu a společně se zástupci města budou zodpovídat případné dotazy občanů.

„V Plzni máme městskou hromadnou dopravu na celosvětové úrovni. Připojení se k Evropskému týdnu mobility je skvělou příležitostí, jak i řidičům osobních aut ukázat, že veřejná doprava pro ně může být alternativou, která je v řadě případů rychlejší, pohodlnější a levnější,“ říká primátor města Plzně Roman Zarzycký.

„Vozy naší plzeňské MHD ročně ujedou více než 15 milionů vozokilometrů a přepraví více než 100 milionů cestujících. Každý pracovní den je vypraveno téměř 4 500 spojů a dle nedávného průzkumu spokojenosti jsou cestující s MHD v Plzni spokojeni. Naším cílem, a cílem i této akce, je ukázat výhody cestování MHD i těm, kteří zatím stále po Plzni volí jízdu vozem,“ doplnil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

„Kvalita plzeňské MHD je opravdu na vysoké úrovni, a proto jsme se rozhodli ukázat výhody veřejné dopravy i těm, kteří standardně jezdí autem. To plánujeme na středu 20. září mezi 14. a 18. hodinou, kdy budou v točně U Zvonu zástupci města i naší společnosti, kteří zájemcům zodpoví možné dotazy a předají informace právě o výhodách městské veřejné dopravy. Chybět nebude ani výstava, nejmodernější bateriový trolejbus nebo doprovodný program,“ uvedl generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Jiří Ptáček.

Na akci U Zvonu naváže v pátek 22. září, kdy bude po celý den na všech linkách MHD jízdné ZDARMA. Jedinou podmínkou bude řidičský průkaz, kterým se cestující při případné přepravní kontrole prokáže. „Nechte v tento den auto doma a svezte se s námi tramvají, trolejbusem či autobusem,“ vyzval náměstek Aleš Tolar.

zdroj: Mgr. Eva Barborková, město Plzeň