Mistryní světa v hodu oštěpem je Japonka z Domažlic
Haruka Kitaguchi se raduje z titulu mistryně světa, foto: Stephen Pond/Getty Images pro World Athletics
Haruka Kitaguchi se raduje z titulu mistryně světa, foto: Stephen Pond/Getty Images pro World Athletics

Mistryní světa v hodu oštěpem je Japonka z Domažlic

26 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Narodila se na japonském ostrově Hokkaidó a včera hodem dlouhým 66,73 metru vyhrála atletické mistrovství světa v Budapešti v hodu oštěpem. Zlato v tradičně silné české disciplíně má však českou příchuť i tentokrát. Haruka Kitaguchi totiž již řadu let trénuje v Domažlicích.

I první rozhovory po svém vítězství zvládala v češtině. Hned, jak ji v Maďarsku vyzpovídali japonští novináři, zamířila k těm českým a pozdravila je stylově: „Ahoj!“ A i dále své pozitivní pocity zvládala líčit jedním z nejtěžších světových jazyků.

Jak se stalo, že se talentovaná Japonka objevila v chodské metropoli? Před pěti lety byla dorosteneckou mistryní světa a hledala trenéra. Během oštěpařské konference ve Finsku se potkala s českým trenérem Davidem Sekerákem. Tam se domluvila netradiční spolupráce, kterou nezhatila ani covidová pandemie ani jazyková bariéra.

Oboje je pryč a nyní už se vše rýsuje jen zářivých barvách. Prvním velkým úspěchem, který ze spolupráce Davida Sekeráka a Haruky Kitaguchi vzešel, byla bronzová medaile na loňském mistrovství světa v Eugene. Letos už hodiny a hodiny práce na domažlickém stadionu přetavila v hody, jimiž již před mistrovstvím světa vládla světovým tabulkám.

Její večer pak přišel 25. srpna 2023. Finále ženského oštěpu odstartovalo ve 20:20 a nemělo větší favoritku. Druhou Kolubijku Ruiz Hurtado pětadvacetiletá Japonka přehodila o více než metr, na třetí Australanku Little měla náskok další metr. Ač se tedy finále této disciplíny obešlo bez české vlaječky ve výsledkové listině, česká, západočeská, chodská a domažlická stopa v něm doslova zazářila.

zdroj: Wikipedia, Sport.cz