Na Radyni se vrátil Karel IV.
Karel IV. na Radyni, zdroj foto: OSHR
Karel IV. na Radyni, zdroj: OSHR

Na Radyni se vrátil Karel IV.

27 prosince, 2022 0 Od Pavel Žižka

Po tříleté pauze se veřejnosti o Vánocích otevřel královský hrad Radyně. Na Boží hod Vánoční i na Štěpána tu příchozí přivítal král a císař Karel IV. se svou družinou.

Akci pořádali nadšenci z Občanského spolku Hůrka a Radyně ve spolupráci se spolkem Dobroslav. Kromě jiného šlo i o jednu ze zastávek hry Adventní putování Plzeňskem.

Oba dny odpoledne se tu návštěvníci mohli vydat do roku 1361, kdy Radyně zářila novotou a Karel IV. osvobodil místní obyvatele od roboty. Nadále však museli každý rok zaplatit 28 kop grošů ročně radyňskému purkrabímu. I s ním mohli návštěvníci Radyně na akci pohovořit a z jeho žoviálního tónu vyčíst, že z této platby smutný rozhodně nebyl.

Chybět samozřejmě nemohla ani královna Anna Svídnická, královský zpovědník, trubadúr, halapartníci nebo lovčí, kteří dětské návštěvníky učili střílet z luku. Kuchařky pak současným znaveným pocestným nabízely občerstvení. Před i po náročném výstupu na věž, v jejímž nejvyšším patře čekali král s královnou, přišlo vhod. A to samé lze říct i o nádherném výhledu z ochozu na věži. Ten se nyní veřejnosti znovu otevře až v dubnu.