Na trať Rallye Dakar znovu vyrazí i rokycanský rodák Martin Šoltys
Martin Šoltys, foto: Buggyra Racing
Martin Šoltys, foto: Buggyra Racing

Na trať Rallye Dakar znovu vyrazí i rokycanský rodák Martin Šoltys

28 prosince, 2022 0 Od Pavel Žižka

Rallye Dakar startuje na Silvestra a i letos čekají závodníky na motocyklech, čtyřkolkách v autech i v kamionech tisíce kilometrů v pouštích Saúdské Arábie. Česká republika bude mít tradičně nejsilnější zastoupení v kategorii kamionů. Jedním z pilotů bude i rokycanský rodák Martin Šoltys.

Pro závodníka, který se vrací do stáje Buggyra Racing, půjde již o šesté vystoupení na legendárním závodě. Jeho maximem je 10. místo z roku 2021, tehdy také v barvách Buggyry a za volantem Tatry. Tatru bude pilotovat i letos. Po loňském nedokončeném ročníku za volantem „nosatého“ kamionu Iveco půjde tak trochu o návrat do známých vod.

Ten byl ale oznámen na poslední chvíli. Nasazení třetího jezdce vedení Buggyry zvažovalo velmi dlouho. Nakonec rozhodly Šoltysovy zkušenosti a možnost zúročit i jeho letošní účast do budoucna. „Martin je naším žhavým želízkem v ohni v kategorii kamionů. Z  Dakaru má spoustu zkušeností.  Naučil se rozeznávat, co je při závodění dobré a co je špatné. Připravili jsme spolu tříletý projekt. Martin pojede s osvědčeným konceptem vozu Tatra 815, který jsme postavili a na kterém si vyzkoušíme některé nové komponenty pro auta startující na Dakaru 2024. Tam už samozřejmě Martin pojede s novým vozem. Na něm budeme na tradiční podvozek Tatra aplikovat spoustu revolučních věcí a systémů. Věříme, že to bude úspěšné auto do nové éry. Pamatujeme i na to, že od roku 2025 bude povinnost používat hybridní pohon, a jsme v pokročilém stádiu vývoje,“ uvedl šéf týmu Martin Koloc.

Na tiskové konferenci své pocity i techniku, se kterou pojede, popisoval i přímo Martin Šoltys. „Děkuju, že mohu být znovu členem týmu Buggyra. Dostal jsem možnost zúčastnit se stavby nového speciálu, který se drží osvědčeného konceptu Tatry. Abychom ušetřili na váze, vrátili jsme se ke kabině z Tatry 815, která je proti Phoenixu lehčí. Budeme mít náš motor Gyrtech s automatickou převodovkou Allison. Díky tomu, že jsem od začátku u stavby auta, znám ho do posledního šroubku. To by nám mohlo na Dakaru pomoci dobře řešit případné technické problémy,“ uvedl Šoltys, který pojede opět s navigátorem Romanem Krejčím. Posádku doplní David Hoffmann v pozici palubního technika.

A ambice samotného pilota? „Ambice určitě máme dojet a přežít,“ dodal lakonicky zkušený jezdec.

zdroj: Buggyra Racing