Na Rallye Dakar se představí i meclovský pilot Karel Trněný
Karel Trněný a Milan Horyl s vozem pro Dakar, zdroj: Workoutland.cz
Karel Trněný a Milan Horyl s vozem pro Dakar, zdroj: Workoutland.cz

Na Rallye Dakar se představí i meclovský pilot Karel Trněný

29 prosince, 2022 0 Od Pavel Žižka

Když se řekne Karel Trněný, milovníci motorsportu v celé České republice zbystří. Jméno meclovského pilota za jeho čtvrt století dlouhou kariéru zarezonovalo napříč širokým spektrem disciplín, zejména pak v klasické rallye. V Rallye Dakar se však jen mihlo v roce 2017, kdy jel v rychlém asistenčním kamionu pro Martina Prokopa. Vše se má změnit už na Silvestra, kdy v Saúdské Arábii startuje další ročník legendárního závodu.

Tentokrát se Karel Trněný s navigátorem Milanem Horylem postaví na start náročné rallye ve vlastním voze. Krotit bude Ford F150 Raptor v barvách Workoutland ACCR Czech Teamu. Jeho prototyp už za sebou jednu účast na Dakaru má. V roce 2020 ho Boris Vaculík přivezl do cíle na 56. místě. Před letošním závodem však bylo auto do posledního šroubku rozebráno a přestavěno.

Sám pilot Karel Trněný o své letošní účastí říká: „Klasickou rallye dělám od roku 1997. Celý život to byl můj zájem a koníček, s veškerou nezbytnou podporou mé rodiny. Dakar je další krok, o kterém jsem si myslel, že nepřijde. Celý tým a vybavení jsme dali dohromady za pouhé dva měsíce, skončili jsme sotva hodiny před technickými kontrolami. Na společné testování nebo závodění nebylo dost času. Letošní rok bude jen o tom zažít Dakar takový, jaký je, a připravit se na další roky.“  A přidává i porovnání se svou dosavadní jedinou účastí na Dakaru: Řízení kamionu v roce 2017 bylo úplně jiné: velké vozidlo, méně pohodlí. A jako rychlá asistence nešlo o to být na stupních vítězů, ale zůstat za Martinem Prokopem a Buggyrou a podpořit je. Proto jsme po čtyřech etapách skončili a pokračovali jako běžná servisní posádka. Uznávám, že závodění v dunách je velmi odlišné od klasické rally! Pro nás je to krok do neznáma a budeme muset závodit s klidnými hlavami. Navzdory omezenému času jsme udělali maximum, abychom se na rally připravili. Strávili jsme pár dní v Saúdské Arábii tréninkem v dunách a učením se závodních stylů na různých typech písku. Náš cíl pro tento Dakar je docela jednoduchý: chtěli bychom vidět cílovou čáru. Jsme úplně nový tým s novým vozem, takže to bude spíše o testování a sbírání zkušeností místo šlapání na plyn.“

zdroj: Dakar.com, Workoutland.cz