Naučnou stezku, kterou budou děti milovat, najdete pod Brdy
Naučná stezka Perličky víly Terezky, foto: Pavel Žižka
Naučná stezka Perličky víly Terezky, foto: Pavel Žižka

Naučnou stezku, kterou budou děti milovat, najdete pod Brdy

1 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Město naučných stezek. Takto by se dalo označit Spálené Poříčí.  Za mlynáři od Bradavy a Loukou i lesem za pohádkou a od roku 2017 i Perličky víly Terezky, to jsou názvy zdejších procházek s poučením.

I panely té nejnovější charakterizují obrázky Jiřího Wintera Neprakty. Jemu věnovanou expozici nakonec najdete i ve zdejším špejcharu Ve Dvoře. A z jeho pera se zrodila i luční víla Terezka, která zejména nejmenší turisty zdejší krajinou provede. A jak dostala tato nadpřirozená bytost své jméno? Na nedalekém hřbitově je pochována Terezie Liehmannová – Čapková. Znalci bulváru a vážné hudby vědí, že se takto jmenovala láska Antonína Dvořáka, autora světoznámé Rusalky. A to vlastně taky byla víla.

Slovo perličky pak jednoznačně odpovídá tomu, co lze cestou vidět.  Naučné tabule jsou plné zajímavostí ze zdejšího kraje i nápadů na aktivity, které pomohou zabavit děti. A ten výhled! Svahy nad Spáleným Poříčím poskytují nejen krásné pohledy na celé město a jeho okolí. Kokšín, Nad Maráskem a za dobré viditelnosti i na vrcholky Šumavy.
Tohle ale není žádná horská túra. Zpevněná cesta stoupá i klesá jen mírně a je vhodná i pro seniory nebo rodiny s kočárky. Ani délka dva a půl kilometru nemůže být překážkou ani pro ty méně pohybově zdatné. A kdyby přece jen došlo na nedostatek energie, některá z kaváren a restaurací ve Spáleném Poříčí jistě ráda poutníky zotaví.

V místním infocentru navíc myslí na to, aby i na pozornost náročné děti procházka vážně bavila. Vyzvednout si tu můžou leták se soutěžními otázkami. Odpovědi snadno najdou na informačních panelech naučné stezky a malý dárek pak počká znovu v infocentru na náměstí.

zdroj: PoznejBrdy