Před cyklistickou legendou je poslední měsíc aktivní kariéry. Stráví ho v dresu svého vlastního týmu
Zdeněk Štybar v novém dresu, zdroj foto: Štybar Team
Zdeněk Štybar v novém dresu, zdroj foto: Štybar Team

Před cyklistickou legendou je poslední měsíc aktivní kariéry. Stráví ho v dresu svého vlastního týmu

1 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Rok 2023 je minulostí a s ním oficiálně i celá loňská cyklistická sezóna. Legenda nejen české cyklistiky Zdeněk Štybar během ní oblékal dres australského celku Jayco – Allula. Ten mu však smlouvu neprodloužil a nepřišla ani adekvátní nabídka odjinud. Stříbrského rodáka s největší pravděpodobností čeká konec závodní kariéry. Rozloučit se chce tam, kde to všechno začalo. V roce 2010 vyhrál svůj první titul mistra světa v cyklokrosu v Táboře a právě tady se koná mistrovství světa i letos.

Osmatřicetiletý Štybar během své bohaté kariéry stihl nejen třikrát vyhrát mistrovství světa v cyklokrosu. Bodoval i ve světě silniční cyklistiky. Vítězství v etapě na Tour de France nebo 2. místo v Pekle severu – v závodě Paříž – Roubaix se zapsaly zlatým písmem do historie české cyklistiky. A nejen ony.

Věk však nezastavíš a Zdeněk Štybar zřejmě po letech mizí z profipelotonu. Na chladných zapáskovaných okruzích plných bláta se však již objevil, aby se na svůj poslední vrchol v Táboře připravil. Hned na Nový rok se představil v barvách svého vlastního týmu ŠTYBAR TEAM. Legendu tak potkáváme a budeme potkávat jako opravdového elegána – v bílém dresu od českého výrobce Kalas, který mimochodem sídlí v Táboře. Štybar navíc nově sedlá i bílé kolo značky Ridley. Na kole této značky vyhrál titul v roce 2010 a vrací se na něj po dlouhých třinácti letech. Kruh se tak uzavírá.

Kdyby se nejednalo o realitu, ale o americký film, Zdeněk Štybar by 4. 2. 2024 (magické datum) v Táboře na oslavu vítězství zdvihl v cíli ruce nad hlavu. Žijeme ale v cyklokrosové realitě, které vládnou jména jako Van der Poel a Van Aert, takže tento scénář není příliš pravděpodobný. Potvrzuje to i výsledek Štybarova prvního letošního závodu. V novoroční Grand Prix Sven Nys v belgickém Baalu bral český jezdec 25. místo. Jména prvních dvou můžete hádat…

zdroj: Zdeněk Štybar (Instagram), cyclocross24