Nejkrásnější trasy pro horská kola? Zkuste Javornické okruhy
Horská cyklistika, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Nejkrásnější trasy pro horská kola? Zkuste Javornické okruhy

10 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

I když jsou prázdniny ty tam, cyklistická sezóna zdaleka nekončí. Naopak. Září a říjen jsou měsíce jako stvořené pro vyjížďky. Na jedny z nejkrásnějších vás dnes pozveme na Šumavu.

Javornické okruhy jsou síť mountainbikových a cykloturistických tras v nádherné a člověkem relativně málo dotčené oblasti Javornického masivu v blízkosti Kašperských hor. Na své si tu přijdou jak milovníci jízdy ve volném terénu s technickými pasážemi, tak i cykloturisté a rodiny s dětmi. I když jsou zdejší trasy rozdělené na červené a modré, v žádném případě nejde o cyklistický resort. Trasy nejsou značené, a jediným možným způsobem správné orientace je tak GPS  s nahranou trasou! A kde tedy trasy najdete a stáhnete? No přece na webu https://javornickeokruhy.cz.

Javornické okruhy vás zavedou do okolí středověkých hradů, k dávným zlatokopeckým štolám i do pošumavských vesniček. Během jízdy si užijete bezpočtu výhledů na téměř nedotčenou krajinu na okraji národního parku Šumava.

Milovníci drsnějšího jezdění si tu užijí adrenalinové enduro sjezdy v technicky zajímavém terénu nebo dávno zapomenuté lesní traily a hravé singltrailové pasáže. Na své si tu ale přijdou i cykloturisté, kteří se rádi kochají a technická jízda je neláká. Stačí si vybrat ten správný okruh.

Těch je tu celkem jedenáct v délkách 13 až 44 kilometrů. Liší se ale také náročností terénu a nastoupanými metry. Přečíst si před startem popis trasy a doporučení autorů projektu přímo na jeho webu by tak mělo být samozřejmostí.

Nejkrásněji je tu právě teď, v období, kdy krajina začíná hrát všemi barvami. Tak využijte posledních teplých dnů, vezměte svoje crossové nebo horské kolo a vyrazte na Javornické okruhy. Uvidíte, že nebudete litovat.

Zdroje: Kudyznudy, Javornické okruhy