Barefoot boty jsou cestou k pevnější noze
Spokojené chodidlo, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Spokojené chodidlo, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Barefoot boty jsou cestou k pevnější noze

10 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Chůze v minimalistické obuvi posiluje chodidla stejně jako dvouměsíční cvičební program. Širší prostor pro nohy, ohebná podrážka a stejná výška podrážky vpředu i vzadu (tzv. zero drop) minimalistické obuvi mohou být cestou k silnější noze, říká výzkum Dr. Sarah Ridge z Brigham University.

„Slabost svalů chodidel může přispívat k problémům souvisejícím se zátěží. A podpůrná obuv může přispívat k oslabování svalů chodidla tím, že snižuje úlohu a aktivní zapojení svalů při pohybu. Posílení svalů nohou lze zajistit prostřednictvím různých aktivit, včetně nošení minimalistické obuvi a cíleného cvičení,“ říká  ve studii Dr. Sarah Ridge z Brigham University.

Výzkum potvrdil vliv chůze v minimalistické obuvi a posilování chodidel na velikost a sílu svalů chodidla. Padesát sedm běžců bylo v rámci výzkumu náhodně rozděleno do tří skupin – první chodila v minimalistických botách a každý týden zvyšovala zátěž, druhá provozovala pravidelná specializovaná odporová cvičení na posilování nohou a třetí skupina byla kontrolní. Síla svalů chodidla a jejich velikost byly měřeny na začátku (týden 0), uprostřed (4. týden) a na konci (8. týden) studie.

Statistické porovnání studie došlo k závěru, že chůze v minimalistických barefoot botách je pro posilování svalů chodidla stejně účinná jako cvičení na posilování chodidel. Posílení vnitřních a vnějších svalů chodidla je možné prostřednictvím cíleného cvičení nebo odstraněním podpůrné obuvi během chůze.

„Faktem je, že celá čtvrtina všech kostí a kloubů v těle je v nohou. V chodidlech je více nervových zakončení než kdekoli jinde kromě konečků prstů a rtů. Nohy jsou určeny k tomu, aby se ohýbaly, pohybovaly, napínaly a vnímaly svět,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes. „Pohodlí a životní energie pramení i z toho, že nohy mohou dělat to, co je pro ně přirozené. A to jim minimalistické barefoot boty umožní,“ dodává.

zdroje: Sarah Ridge: Walking in Minimalist Shoes Is Effective for Strengthening Foot Muscles, Aspen