Nejvyšší most u nás bude stát miliardu a výhledy z něj si užijeme už za 4 roky
Vizualizace nejvyššího silničního mostu v ČR, zdroj foto: Ředitelství silnic a dálnic
Vizualizace nejvyššího silničního mostu v ČR, zdroj foto: Ředitelství silnic a dálnic

Nejvyšší most u nás bude stát miliardu a výhledy z něj si užijeme už za 4 roky

2 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Nejvyšší most současné ČR se klene nad Orlíkem. Žďákovský most byl postaven 90 metrů nad údolím, ovšem jeho světlá výška nad hladinou vodní nádrže činí „pouze“ 50 metrů. V tomto směru tak vede dálniční most u Velkého Meziříčí. Už za pár let se ale mostem s nejvyšší světlou výškou u nás pochlubí severní Plzeňsko.Během několika dnů vyhlásí ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tendr na výstavbu obchvatu Plas na severním Plzeňsku. Jeho součástí bude i nejvyšší silniční most v ČR, který hladinu Střely překlene ve výšce 87 metrů. Šestikilometrový obchvat by měl začít motoristům sloužit v roce 2027, stejně tak i vyhlídkový most, který bude lákat především turisty ke krásným výhledům.

Most bude železobetonovým monolitickým obloukem s horní mostovkou. Jeho délka bude 496 metrů. Oblouk bude mít rozpětí 180 metrů a výška nad hladinou řeky bude 87 metrů. Žďákovský most na Orlické přehradě má sice výšku 90 metrů, ale ode dna nádrže, která je v místě přemostění hluboká kolem 40 metrů.

Protože se bude jednat o atraktivní lokalitu, počítá se na mostě i s chodníky a s vyhlídkou na Plasy. Obchvat je vyprojektován východně od města. Most se bude stavět samostatně metodou Design and Build, tedy vyprojektuj a postav. Výběr zhotovitele bude probíhat zhruba rok.

Cena mostu by se měla podle odhadů ŘSD pohybovat kolem miliardy korun, na podobnou částku přijde i zbývající část obchvatu. Projekt bude spolufinancován z evropských fondů a počítá se s tím, že obchvat uleví Plasům od tranzitní dopravy. Centrem třítisícového města, známého zejména díky cisterciáckému klášteru, nyní denně projede kolem 10 000 aut včetně množství kamionů. Ty se díky obchvatu vyhnou serpentinám a výrazně se tak zkrátí spojnice z Plzně směrem na Kralovice a Most.

Zdroje: ŘSD, Český pohled