Singletraily konečně i na západě Čech. V Plzni se chystá hned několik projektů
Singletrail, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Singletrail, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Singletraily konečně i na západě Čech. V Plzni se chystá hned několik projektů

2 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Cyklistika, to nejsou jen asfaltové cyklostezky. Vyznavači horských kol naopak asfalt moc nemusejí. Právě pro ně v posledních letech jako houby po dešti rostou trailová centra a singltraily. Bajkeři z Plzeňska však mají zatím smůlu, protože na Plzeňsku si takové ježdění neužijí. Brzy by tomuto půstu ale měl být konec.

V tuto chvíli je největší bikepark v kraji na Šumavě a ještě dlouho tomu tak nejspíš i bude. Špičák je ovšem vhodný zejména pro zkušené bajkery s odpovídající technikou. Parádní BIKE X ZONE v okolí Sušice je pak přece jen pro Plzeňáky trochu z ruky a Berounka Trails u Újezda u Svatého Kříže zase zabaví jen na chvíli. Před několika lety se plánoval podobný projekt i na Vysoké mezi Štěnovicemi a Dobřany. Z něj zatím není nic.

I Plzeňským bajkerům ale svítá na lepší časy. „Neděláme a neplánujeme v Plzni jen asfaltové cyklostezky, jak je mi někdy zazlíváno. Myslíme i na ty, co mají rádi odvážnější jízdu na kole v lesním terénu,“ informoval na svém facebookovém profilu náměstek primátora města Plzně Aleš Tolar. Podle něj je nyní v přípravě hned několik projektů singletrailů v katastru krajského města. Jednou z vytipovaných lokalit, kde je příprava nejdál, je oblast V Jámách v Kyjovském lese u Radčic. Tady je připraven projekt hned několika trailů pro začátečníky i pokročilé. Snazší modré by měly mít délku 330 a 450 metrů, náročnější červené 220 a 230 metrů. Vedle toho se počítá i se stoupacím a spojovacím trailem a v plánu je i šedesátimetrový pumptrack.

Délky i vedení jednotlivých cestiček ale ještě projdou kolečkem diskusí dalších zúčastněných a mohou se změnit. „Dbáme na to, aby záměr byl i v souladu se zájmy lesníků, kteří se k probíhajícím projekčním pracím vyjadřují. Společně s nimi i s projektantem jsme byli i „na zkušené“ v místech, kde už singletraily ku spokojenosti všech fungují,“ dodává Aleš Tolar. A kdy budou vidět výsledky práce? Náměstek primátora nejistě hovoří už o příštím roce.

zdroj: Aleš Tolar