Ochránci přírody na Rokycansku zachránili zraněného orla mořského

Ochránci přírody na Rokycansku zachránili zraněného orla mořského

17 října, 2022 0 Od Pavel Žižka

Orel mořský patří ke klenotům naší přírody. Jedná se o našeho největšího dravce, který je zároveň velmi vzácný. Hnízdí u nás jen přibližně stovka párů. Každý uhynulý kus je proto významnou ztrátou. Jedné takové se díky práci ochránců přírody na Rokycansku podařilo předejít.

„V sobotu 15. října jsem doskládal poslední kusy odchytové výbavy do dočasně zapůjčeného služebního vozu od firmy TOYOTA Dolák Plzeň a hned druhý den v neděli vyrazil k prvnímu případu. Na Rokycansku jsem měl nahlášený nález poraněného orla mořského. Skočil jsem proto do zásahového vozidla a vyrazil směr Prašný Újezd, kde na mě čekali již nálezci a oznamovatelé události pan Pavel Houda a Milan Spurný. Ti mě pak odvedli na místo nálezu, pomohli orla odchytit a dostat z hluboké rokle Chlumské stráně,“ vysvětluje Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice živočichů.

Nalezený orel byl následně převezen k veterinárnímu ošetření na plzeňskou kliniku Vedilab. To odhalilo slabý výživný stav, vyhladovění, částečnou apatii a hojící se úraz krční páteře. Léčba a rekonvalescence bude trvat poměrně dlouho. Pravděpodobně se jedná o následek nárazu na překážku anebo poranění po souboji s jiným orlem. V ČR největší žijící a hnízdící dravec byl na veterinární klinice ošetřen a zatím zůstane v léčbě na ZSŽ Plzeň.

zdroj a foto: DES OP/Karel Makoň