Ve Stříbře pokřtili novou knihu o zdejším hornickém spolku

Ve Stříbře pokřtili novou knihu o zdejším hornickém spolku

16 října, 2022 0 Od Pavel Žižka

Hornický spolek Bratrstvo svaté Barbory ve Stříbře funguje již patnáct let. Toto půlkulaté jubileum se stalo vhodnou příležitostí k sepsání knihy, která jeho minulost popisuje. Pokřtěna byla na začátku října.V sobotním odpoledni 8. října se ke křtu další publikace stříbrského patriota Karla Neubergera v Městském muzeu ve Stříbře sešli horničtí kamarádi z celých Čech, Polska a Slovenska. Jde o jeho v pořadí již patnáctou.

Mezi hosty byl přítomen místostarosta města Stříbra Karel Lukeš, za Český báňský úřad zástupce předsedy Radim Mžyk, za DIAMO s.p. o.z. SUL ředitel Z. Skála, za slovenské kamarády předseda sdružení ZBSC E. Sombythy, za Polsko M. Prystasz a dále zástupci spřátelených spolků z Nového Sedla, Mostu, Rudolfova, Příbrami, Banské Štiavnice, Tlučné, Zbůchu, Bohutína, Chomutova, Ostravy a Stonavy a samozřejmě členové Bratrstva sv. Barbory.

Knihu křtili horničtí semestři, kteřído knihy napsali doslov – R. Černý, Z. Jakš, J. Kovář a za město Stříbro K. Lukeš. Druhá část odpoledne se odvíjela v duchu připomenutí 15 let od neoficiálního založení spolku. Od letošního roku je Bratrstvo již oficiálním spolkem, který se hlavně zúčastňuje všech hornických akcí pořádaných u nás a na Slovensku. Spolek ocenil několik hornických kamarádů.

zdroj: Město Stříbro/Karel Neuberger