Ochránci přírody zvou k Berounce
Zimující labutě a kachny, zdroj: ZO ČSOP Rokycany
Zimující labutě a kachny, zdroj: archiv ZO ČSOP Rokycany

Ochránci přírody zvou k Berounce

25 ledna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Za mořskými orly, ale i dalšími zajímavými živočichy se vydají rokycanští ochránci přírody v rámci tradiční zimní vycházky zaměřené na pozorování vodních ptáků zimujících na řece Berounce. Ta se v této době stává rájem velkého množství známých i méně známých vodních ptáků, ale i třeba vyder či bobrů.

Akce je určena všem zájemcům o pozorování živočichů, jejich fotografování či zimní přírodu. Uskuteční se v sobotu 4. února 2023. Sraz účastníků o tuto unikátní zimní akci rokycanských ochránců přírody je buď v 8.45 hodin před rokycanským vlakovým nádražím, popřípadě v 9.15 hodin před nádražím v Plzni – Doubravce.

Trasa povede od Svatého Jiří k Dolanskému mostu a později na vlak do Chrástu. Vycházka je celodenní a s návratem se počítá v podvečer.

Zajímavá zhruba třináctikilometrová trasa povede většinou v blízkosti vody, a pozornost tedy bude věnována zejména zimujícím vodním ptákům. Těšit se můžete na kormorány, labutě, kachny, vzácnější hoholy a morčáky. Navíc se zde právě v této době zdržují i orli mořští a je velká pravděpodobnost, že půjde spatřit i je. To samé lze říci i o muflonech, kteří se zde také v hojném počtu vyskytují, nebo bobrech, jejichž pobytová znamení budou k vidění zcela určitě.

Pořádající ochránci přírody doporučují hlavně se teple obléci, vzít si pohodlnou obuv a samozřejmě i něco na opečení na ohni. Tam i zpět se pojede vlakem, takže nutností je i drobný peníz na vlak a občerstvení v cukrárně, které ukrátí čekání na spoj. Výhodou bude vlastní dalekohled a určovací klíč, přičemž vycházka bude doplněna i výkladem o místní fauně.

Případné další informace organizátoři rádi sdělí na telefonním čísle 603 239 922. Akce se uskuteční v rámci Světového dne mokřadů, který si připomínáme 2. února. Jejím spolupořadatelem je i Česká společnost ornitologická. Více o její činnosti najdete na www.birdlife.cz.

zdroj: Pavel Moulis, ZO ČSOP Rokycany