Ojetá Dacia Duster: Pracant
Dacia Duster 1. generace, foto: Dacia
Dacia Duster 1. generace, foto: Dacia

Ojetá Dacia Duster: Pracant

21 května, 2023 0 Od Pavel Žižka

V některých, zejména venkovských oblastech to vypadá, jako by nikdo jiný než Dacia auta neprodával. Když už si tu soukromá osoba koupí nové auto, bývá to často právě Dacia. Pokud na zádi nese nápis Duster, je to vlastně takový švihák lázeňský, který se ale umí i ušpinit. Duster prostě přibližuje nové SUV lidem, kteří by jinak sáhli po ojetině. Co když ale jako o ojetině začneme přemýšlet i o něm?

Dnes se v showroomech vyjímá podařená druhá generace a všichni netrpělivě očekávají tu třetí. Ta současná však jen těží z kvalit svého předchůdce. Dacia Duster první generace je dnes naopak velmi žádanou ojetinou. Moderní, bytelné, solidně vypadající, praktické a vlastně i módní auto typu SUV za solidní peníz. No neberte to. Kdyby jej nezdobilo logo Dacie, ale některého mainstreamového výrobce, přišlo by i o punc „toho nejlevnějšího“. Ten určitě řadu lidí odláká. Přece nebudou jezdit Dacií. Je ale to opovrhování nějak opodstatněné?

Dacia Duster je pracant. Je jedno, jestli jej provozujete jako odolný rodinný dostavník nebo služebák pro daleké cesty nebo občasné nutné výlety mimo asfalt. To je přesně to, k čemu byla vymyšlena. Její majitelé se vlastně dají rozdělit do dvou skupin: firmy hledající právě levného pracanta do terénu na jedné straně a naopak jednotlivci hledají levné, solidní a praktické auto, které si poradí třeba s polňačkou či lesní cestou při cestě na chatu či chalupu. A právě díky tomu je Dacia Duster v bazarech takřka dokonalým doktorem Jekyllem i panem Hydem.

Pod sice stárnoucí ale stále vlastně šmrncovní karoserií najdete vždycky levnou techniku Renaultu, která po letech prostě vyžaduje údržbu. Karoserie je náchylná ke korozi i u nebouraných kusů, podvozek má k nesmrtelnosti také daleko. Sedadla se během let také nestala pohodlnějšími a plasty v interiéru měkčenějšími. Přesto může i ojetá Dacia Duster posloužit, pokud…

Dacia Duster a spolehlivost?

Pokud se tedy dostanete ke kusu, ke kterému se jeho předchozí majitel nebo majitelé chovali slušně. Že půjde o hledání jehly v kupce sena je nabíledni. Firemní řidič, který potřebuje SUV, protože jezdí po stavbách či po lesích by oddělal jakékoli auto. Když má navíc v uvozovkách „jen“ Dacii, tak se přece nebude zouvat, převlékat, nebo nějak žinýrovat se zahříváním motoru. O něco lepší možnost je koupit auto po soukromém majiteli, ale i ten se k autu, které plánoval vlastnit jen pár let, mohl chovat lecjak. Mantra auta po důchodci, který s ním jezdil jen v neděli do kostela, tady dostává nový náboj.

Vybírat v bazaru tedy musíte opravdu poctivě. Naštěstí leccos napoví už stav interiéru. Prodřená sedadla, poškrábaná palubní deska nebo výplně dveří jsou vizitkou toho, jak se k autu jeho řidiči chovali. Nechte si zkontrolovat tradiční věci – stav podvozku, korozi, stav brzd. A pokud hledáte spolehlivou motorizaci, shánějte benzinovou atmosférickou šestnáctistovku. Nevyniká silou ani spotřebou, její jednoduchost ale slibuje nejmenší nároky na servis. Ani dieselová patnáctistovka není špatná, ale u Dacie s kdovíjakou minulostí o jistou volbu nepůjde. To ale platí o všech podobně starých vznětových jednotkách.

Koupil bych?

Na co odpověď závěrem? Asi na to, jestli bych si ojetou Dacii Duster koupil já. Inu, asi ne. Nejde o to, že nejsem zrovna fanoušek SUV a divokých oblin na tomto. Dacia se přece nekupuje jako módní doplněk. Nejlevnější asi dvanáctileté kusy dnes seženete přibližně za 130 tisíc korun. V porovnání s tím, co toto auto nabízí, je to poměrně hodně. Taková Škoda Yeti je co do kultivovanosti a komfortu mnohem dál a podobně starou seženete i za podobné peníze. O starších Foresterech, Grand Vitarách nebo Rav4 ani nemluvě.

Ano, mluví ze mě milovník japonských aut. Faktem ale je, že aura, která kolem Dacie Duster vznikla, dělá z levného zboží relativně drahé, a to ve spojení s levnými řešeními nejen v interiéru a vysokým nebezpečím, že se k autu předchozí majitelé nechovali zrovna v rukavičkách, nedělá z ojeté Dacie Duster ten nejvíce doporučení hodný model z bazaru. Své kupce si ale nachází a vždycky najde. Pokud vědí, co kupují, mohou být s tímto autem hodně a dlouho spokojeni.

zdroj: Zpětné zrcátko