„Otec“ Hurvínka zemřel před 50 lety
3 února, 2024V pátek 1. února uplynulo přesně pět desítek let od smrti významného plzeňského rodáka a výrazné osobnosti českého loutkářství Gustava Noska.
Gustav Nosek se narodil v Plzni 15. července 1887. Rodina Nosků měla dlouhou řezbářskou tradici a lásku k tomuto řemeslu získal i Gustav. Vyučil se u plzeňského řezbáře Brože, na zkušené byl ve světě. V bavorském Augsburgu dokonce působil jako loutkoherec. Po návratu do Plzně pracoval v modelárně Škodových závodů.
Od 20. let minulého století spolupracoval s plzeňským loutkovým divadlem Feriálních osad. Ke spolupráci ho pozval Josef Skupa. Nosek loutky vyřezával i vodil. Přicházel s technologicky novými typy loutek. Stal se profesionálním loutkářem. V divadle Feriálních osad byl jednou z ‚hvězd‘ Spejbl, jehož duchovním otcem byl Josef Skupa a autorem Gustavův strýc Karel Nosek. Gustav pak stvořil jeho protihráče – Hurvínka. Právě u něj se projevilo novátorství Gustava Noska. Hurvínek má specifické upevnění očí a může je obracet v sloup.
Gustav Nosek k loutkářskému řemeslu přistupoval vynalézavě a zároveň velmi citlivě. Vytvořil více než šest stovek loutek. Mezi ty známé patří také postavy Máničky a Žeryka.
Po druhé světové válce Gustav Nosek z Plzně odešel do Svatavy u Sokolova. Tam založil loutkové divadlo, to však bylo po roce 1948 komunisty zavřeno. Zhruba od roku 1960 působil v Chebu, kde pomáhal v Městské loutkové scéně. Zemřel v Chebu 1. února 1974.
Plzeň na své významné osobnosti nezapomíná a vedení města vzpomnělo i na Gustava Noska. Zástupci města položili květiny u jeho čestného hrobu na Ústředním hřbitově v Plzni.
zdroj: Mgr. Hana Josefová, město Plzeň