Pět faktů o Škodě Octavia, které jste možná nevěděli
Škoda Octavia, zdroj foto: Škoda auto
Škoda Octavia, zdroj foto: Škoda auto

Pět faktů o Škodě Octavia, které jste možná nevěděli

20 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Škoda Octavia – nejúspěšnější model naší největší automobilky, takřka ideální rodinné auto a vůz, na který narazíte takřka na každém rohu. I když jde o nejběžnější automobil v České republice, existují zajímavá fakta, která o něm neví každý. Třeba jako následujících pět.

Základní pojmenování
Název „Octavia“ vychází z latinského slova „octavus“, což znamená „osmý“. Původní model Octavie byl totiž osmým automobilem značky Škoda po dobu, kdy byla součástí koncernu Volkswagen.

Elektrifikace

Od roku 2019 je k dispozici elektrifikovaná verze Škody Octavia – Octavia iV. Tato verze kombinuje spalovací motor s elektromotorem a nabízí možnost jízdy na čistě elektrický pohon v krátkých vzdálenostech.

Účast v soutěži World Solar Challenge

V roce 2019 se Škoda Octavia iV stala oficiálním doprovodným vozem pro tým českých studentů, kteří se zúčastnili soutěže World Solar Challenge v Austrálii. Soutěž vyžaduje přejetí 3 000 km na solární energii, a Octavia iV plnila roli podpůrného vozidla pro tým.

Octavia v rallye

Škoda Octavia na sebe upozornila i v rallye. V roce 2001 byla představena verze Octavia WRC, která se účastnila Mistrovství světa v rallye. Dosáhla několika úspěchů a stále je považována za jednoho z úspěšnějších závodních modelů značky Škoda.

Výroba mimo Evropu

Mnoho lidí si nemusí uvědomovat, že Škoda Octavia se vyrábí nejen v Evropě, ale i mimo ni. V Číně například vzniká model pro místní trh pod názvem „Octavia Pro“. Tímto způsobem Škoda dokazuje svou globální přítomnost a atraktivitu na různých trzích.

zdroj: Škoda auto