Plzeň jako ve středověku. Začíná historický víkend
Historický víkend v Plzni, zdroj: město Plzeň
Historický víkend v Plzni, zdroj: město Plzeň

Plzeň jako ve středověku. Začíná historický víkend

9 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

O druhém červnovém víkendu se centrum Plzně posune o 600 let do minulosti. Koná se totiž již 27. ročník Historického víkendu. Letošní téma jsou husité. Nebudou tak chybět ukázky bitev, dobový jarmark ani hudba. Hlavní scéna bude umístěna přímo na náměstí Republiky, další pak v Mlýnské strouze a dalších částech sadového okruhu. Část programu se bude odehrávat také na severní straně náměstí Republiky.

Novinkou letošní akce budou ukázky středověkého plno-kontaktního boje se skupinou Pikarti u morového sloupu na náměstí Republiky. U kašny Anděl pak návštěvníci budou moci nahlédnout pod pokličku katovského řemesla.

Historický víkend si mnozí nedovedou představit bez tradičního sobotního reje strašidel a na ten se mohou všichni těšit i v letošním roce. Po reji budou oceněny nejzajímavější masky a následně projde centrem města oblíbený Vejšlap plzeňských strašidel. Strašidla jsou fenoménem akce a Plzeň dokonce drží rekord v jejich počtu na jednom místě, a to z roku 2009, kdy se jich v Plzni potkalo 4 402.

Pro děti bude připravena také pohádková cesta, kterou každý rok absolvuje několik tisíc dětí s doprovodem.

Městem projdou i dva velké průvody. V sobotu odpoledne ožije sadový okruh a centrum města pestrým průvodem účinkujících k nimž se připojí hosté Mezinárodního folklórního festivalu CIOFF Plzeň. Večer pak projdou městem masky, strašidla i příchozí při zmiňovaném Vejšlapu.

Zdroj: Kudyznudy, Nadace 700 let města Plzně, město Plzeň