Plzeň známá neznámá: Gera
Obchodní středisko Gera v Plzni na Lochotíně, zdroj foto: spolek Ze Stínu
Obchodní středisko Gera v Plzni na Lochotíně, zdroj foto: spolek Ze Stínu

Plzeň známá neznámá: Gera

2 října, 2023 0 Od Lukáš Houška

Otevření tohoto obchodního domu znamenalo pro nově vznikající Lochotín zásadní okamžik. Lidé mohli přestat se plahočit za dalekými krámy do města a konečně služby přišly i na sídliště. Pojďme společně poznat Geru.

Vypravili jsme se prozkoumat jedno z obchodních center, které vzniklo při výstavbě sídliště Lochotín. Jmenuje se Gera a zachovala se v podstatě ve stejné podobě jako z doby dokončení. Jen je opláštěná plachtami s reklamou a trpí nedostatkem údržby. Je tu však pár zajímavých detailů k objevení!

Dům byl otevřen jako první velké obchodní centrum nově vzniklého sídliště Lochotín. Autorem základního návrhu je Zbyněk Tichý – autor původního návrhu sídliště Lochotín. Dispozice odpovídá době vzniku. Na betonovém sklepení stojí tři samostatné kvádry, které spojují terasy zastřešené lehkou ocelovou konstrukcí. Právě terasy a otevřená atria jsou dost náročná na údržbu a na současném stavu je to dost znát.

Kdysi tu byla oblíbená restaurace Gera, bufet Alcron, prodejna potravin – tehdy první na sídlišti, lékárna a vedle stál lékařský dům. Ten je dnes jako jediný opravený. Zmíněná restaurace byla slavnostně otevřena 2. října 1978.

A proč se vlastně centrum jmenuje Gera? Abychom rozluštili záhadu jména, musíme se vypravit do německého města Gera, na jehož sídlišti postaveném ve stejné době jako Lochotín, stojí obchodní centrum Plzeň!

A tím to vše teprve začíná. Chcete o budově vědět víc? Pusťte si video.

zdroj: Spolek Ze Stínu