Plzeň známá neznámá: Kde se v Plzni vzala Cvokařská ulice?
Cvokařská ulice v Plzni. Co tady může být zajímavého? foto: Itsd-foto, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94057441
Cvokařská ulice v Plzni. Co tady může být zajímavého? foto: Itsd-foto, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94057441

Plzeň známá neznámá: Kde se v Plzni vzala Cvokařská ulice?

1 dubna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Slovo cvokař máme zafixováno především jako tak trochu hanlivé označení pro psychiatra. Možná vás proto překvapilo, když jste zjistili, že v Plzni mají cvokaři svou ulici. Cvokařská ale dostala jméno podle něčeho, resp. někoho úplně jiného.

Pokud tušíte, kde Cvokařská ulice v Plzni je, asi by vás nenapadlo, že toto místo má kromě názvu zajímavé ještě něco. Celá lokalita se jmenuje Stavební stroje a určitě nepatří k místům, kam byste brali návštěvu na procházku, abyste jí ukázali krásu západočeské metropole.

V oblasti, kde se Rokycanská třída stává ulicí U Prazdroje, tu nad Úslavou najdete celou řadu průmyslových hal. Na dohled stojí snad největší skleněné plzeňské peklo. Když zapomeneme na tok Úslavy se zelení a stezkami po obou březích, jsou tady tím nejkrásnějším asi dva obchoďáky. Nic moc, co?

Historii má toto místo ale bohatou. A tím se oklikou vracíme k názvu Cvokařské ulice. Najdete tu totiž i několik většinou chátrajících pozůstatků dávné průmyslové historie krajského města. Název ulice přitom nemá nic společného se zdravotnictvím, ale s tím, co se tu vyrábělo. Byly to zejména knoflíky a cvočky. Cvočkařství či cvokařství bylo sice jedním ze zdrojů obživy v chudších částech našeho regionu, zejména na Podbrdsku, s rozvojem průmyslu se ale z regionů postupně stěhovalo do továren ve městech.

V těchto místech ale stála i vápenka, zpracovávala se tu smola a stála tu i velká továrna, odkud kromě hřebíků do širého okolí putovaly i dráty. Zbylo dodnes něco? Inu, moc ne. Pár zajímavostí se tu však najde.

Zbytky továren, které tu ve druhé polovině 19. století vyrostly, ve svém posledním videu zmapovali nadšenci ze spolku Ze Stínu. Pokud vás tedy zajímá, jak vypadá industriální historie pod nánosem současné špíny a ošklivosti, neváhejte a video si pusťte. A pak třeba s foťákem v ruce do lokality Stavební stroje vyrazte. Takový kontrast staré industriální krásy a nové ošklivosti najdete málokde.

zdroje: