Plzeň známá neznámá: Knihovna města Plzně
Panorama plzeňské Smetanovy ulice, zdroj foto: Txllxt TxllxT , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=125313532
Panorama plzeňské Smetanovy ulice, zdroj foto: Txllxt TxllxT , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=125313532

Plzeň známá neznámá: Knihovna města Plzně

22 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

Tvůrci ze spolku Ze Stínu se v jednom z posledních dílů seriálu Plzeň známá neznámá zaměřili na budovu, kolm které Plzeňané často procházejí a většina z nich i ví, co v této budově sídlí. Tím to ale také často končí.

Jdeme se podívat do domu, který je nejen hezký zvenčí, ale také má velmi cennou náplň. V ulici Bedřicha Smetany, kousek od Branky totiž sídlí knihovna města Plzně. Ústřední sídlo hlavní městské knižní instituce je vskutku důstojné. A díky knihovně budeme moct dům prozkoumat od sklepa až po půdu.

Na tomto místě stávaly dva staré plzeňské domy. Ty koupil vrchní sládek měšťanského pivovaru Adolf Bayer a začal zde v roce 1912 plánovat stavbu nového obytného a obchodního domu. Plány mu tehdy vypracoval vídeňský architekt Ludwig Tremmel. Navrhl mohutný čtyřpodlažní palác. Symetrická novoklasicistní fasáda byla doplněna trojúhelným štítem. V přízemí měly být původně tři obchody a nahoře se mělo bydlet. Samotné stavby se pak ujal stavitel František Němec a přišly změny. Místo obchodů měla v přízemí sídlit Anglo-rakouská banka a tak celé první dvě podlaží přepracoval do současné podoby. Stavba proběhla v roce 1914. Dnes tu můžeme obdivovat hlavně uprostřed umístěný velký portál podepíraný dvěma polosloupy.

Zajímavostí je, že vedle stojící dům na rohu s ulicí Bezručovou, byl stavěn ve stejné době a pochází také od Ludwiga Tremmela. Podobnost obou domů je dodnes dobře vidět..

Ještě než vstoupíme do budovy, stojí za pozornost čtveřice keramických reliéfů, které zdobí spodní část pilastrů domu. V roce 1975 je vytvořil sochař, keramik, malíř, grafik a pedagog Jaroslav Votlučka. Představují Drama, Poezii, Prózu a Filozofii.

Průzkum interiéru začínáme tam, kam zavítala již většina plzeňských čtenářů. Hlavní prostor byl pro knihovní účely upraven v roce 1960 a od té doby tu najdete beletrii, naučnou literaturu pro děti i dospělé, časopisy, denní tisk, audioknihy, komiksy a mnoho dalšího. Ale, je tu i památka na dřívější bankovní provoz. Ano, nahlížíme do bývalého bankovního trezoru. Dnes tu tematicky najdeme knihy zaměřené na krimi.

Více ve videu…

zdroj: Spolek Ze Stínu