Plzeňský kraj jako jeden z nejinovativnějších regionů Evropy – tak jej představí nová výstava
Inovace, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Inovace, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Plzeňský kraj jako jeden z nejinovativnějších regionů Evropy – tak jej představí nová výstava

5 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Osmnáct vybraných inspirativních osobností, jejich životních příběhů a vědeckých projektů, kterým věnují veškerou svou energii a talent s cílem posunout poznání vpřed, představí nová velkoformátová putovní výstava.

Její vernisáž se bude konat ve čtvrtek 7. září v Šafaříkových sadech v Plzni. Následně se objeví v Hostašových sadech v Klatovech a v budoucnu i na dalších místech. Společným jmenovatelem je Plzeňský kraj, místo s nímž spojily svůj profesní i osobní život.

Inovace jsou základem identity regionu, který vždy stál na osobnostech pohlížejících za známý horizont s odhodláním posunout svět kupředu. „Proto jsme se rozhodli právě prostřednictvím nich představit kraj jako region vědy, výzkumu a inovací. Že tomu tak skutečně je, dokládá fakt, že na území Plzeňského kraje působí více než sto vědeckých, výzkumných a vývojových týmů, a to napříč obory a tématy. Nalezneme je ve firmách, výzkumných centrech, na fakultách a vědeckých pracovištích Západočeské univerzity v Plzni nebo Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy,“ uvedl hejtman Rudolf Špoták a dodal: „Provázanost se soukromým sektorem přináší týmům mnoho ocenění i v mezinárodním měřítku. Nejdůležitější jsou ale lidé. Právě vědci, výzkumníci, studenti i mladí talenti a další členové týmů pohání výzkum, vývoj a inovace v kraji dopředu. Dostávají ho na mapu nejinovativnějších regionů Evropy, které přitahují studenty, učitele a vědce z celého světa. Tyto zajímavé, inspirativní osobnosti chceme představit veřejnosti jako kapacity ve svých oborech a zároveň jako lidi z masa a kostí, kteří mají i své koníčky.“

Seznámit se s machine learning inženýrem, specialistou na infračervené technologie, paleoantropologem, materiálovou inženýrkou, XR konzultantem, výpočtářem ze ŠKODA JS a.s., vědkyní, zakladatelem startupu, přednostou Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni nebo vedoucím výzkumného týmu Pokročilých materiálů výzkumného centra Nové technologie (NTC) Západočeské univerzity v Plzni návštěvníci mohou v Plzni již od pondělí 4. září v Šafaříkových sadech u Západočeského muzea v Plzni. V Klatovech bude výstava k vidění od 18. září do 2. října. Vernisáž plzeňské výstavy se uskuteční 7. září v 10 hodin za přítomnosti představitelů Plzeňského kraje, ale především významných osobností z oblasti vědy a inovací.

zdroj: Ing. Helena Frintová, Plzeňský kraj