Plzeňský kraj na své úspěšné olympioniky nezapomíná
Olympijské hry, ilustrační obrázek, zdroj: Pixabay
Olympijské hry, ilustrační obrázek, zdroj: Pixabay

Plzeňský kraj na své úspěšné olympioniky nezapomíná

24 ledna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Sláva je věc vrtkavá, zejména ta sportovní. Mnohaletá dřina a úsilí směřují často k jedinému vrcholu kariéru, na nějž se pak už může jenom vzpomínat. Spousta bývalých úspěšných sportovců se však po konci závodní kariéry dostane do finančních potíží. Právě jim chce pomoci Plzeňský kraj.

Na podporu regionálních sportovních legend, které se dostaly do tíživé životní situace, vyčlenili krajští radní při svém pátečním jednání celkem 450 000 korun.

„Finanční prostředky budou za účelem podpory sportovců seniorů poskytnuty formou finančního daru Nadačnímu fondu západočeských olympioniků, který je v rámci projektu Humanitární podpora fyzických osob – legend sportu přerozdělí vybraným sportovcům,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

Věkové rozmezí sportovců, jimž bude tato finanční podpora poskytnuta, se pohybuje od 63 do 89 let. Rozdělena jim bude s ohledem na jejich zdravotní stav, sociální zázemí, dosažené sportovní výkony jako prostředky pro rehabilitaci či masáže.

„Osobně jsem byl velmi překvapen, jak složitou situací mohou bývalí úspěšní sportovci po ukončení kariéry a v seniorském věku procházet. V době jejich vrcholné vitality a reprezentace země na olympijských hrách, mistrovství světa či Evropy a v jiných soutěžích, si to člověk ani neuvědomí, nicméně vše jednou končí a velké fyzické vypětí si vybere svoji daň. Proto je potřeba, abychom i pro tyto osobnosti, jejichž dosaženými úspěšnými sportovními výkony se mohla pyšnit naše zem, vytvořili zázemí a abychom jim byli nablízku, když budou potřebovat pomoc,“ zdůraznil krajský radní Vladimír Kroc.

Finanční podporu Plzeňského kraje tak získají bývalí úspěšní reprezentanti v silniční cyklistice, házené, volejbale, atletice-pětiboji, v ledním hokeji, ve střelbě, vytrvalostním běhu anebo krasobruslení.

zdroj: Helena Frintová, Plzeňský kraj