Po Karlu Gottovi dala umělá inteligence hlas další „celebritě“ – Lesníkovi nové generace
Virtuální jelen, zdroj foto: Vojenské lesy a statky
Virtuální jelen, zdroj foto: Vojenské lesy a statky

Po Karlu Gottovi dala umělá inteligence hlas další „celebritě“ – Lesníkovi nové generace

3 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) příští sobotu představí nového průvodce po brdských hvozdech. „Lesník nové generace“ bude návštěvníkům s využitím rozšířené reality, počítačového modelování, umělé inteligence a dalších nejmodernějších technologií ukazovat dávno zaniklou historii Brd, na bývalá cvičiště jim „přikouzlí“ vojenskou techniku či je nechá nahlédnout do míst, kam by se jinak nepodívali. Jako první přivítá Lesník nové generace hlasem „naklonovaným“ pomocí umělé inteligence účastníky Brdského stromsázení 9. září v Jincích.

Terče s QR kódy pro použití aplikace s novým virtuálním průvodcem se na brdských turistických trasách začnou objevovat v průběhu podzimních měsíců. A napřesrok také v Ralsku. Už na Brdském stromsázení si ale budou moci účastníci akce prohlédnout detailně celý objekt ikonického zámečku Tři trubky na věrném 3D modelu. Nebo se z míst z lokality Velcí, kde bude celá akce probíhat, přenesou přímo na dopadovou plochu Jordán a dokonce nahlédnou do útrob vojenského symbolu Brd, slavného pěchotního srubu „Benešák,“ do něhož je jinak vchod důkladně zalitý betonovou směsí. Na bývalých tankodromech a střelnicích si zase prohlédnou 3D modely vojenské techniky, která už ale v Brdech devět let necvičí – například tank T -72 nebo vrtulník Mi 17.

„Lesník nové generace je symbol přesahu lesnictví k dalším oborům – krajinotvorbě, ekologii, řízenému turistickému ruchu. Symbol cesty, kterou se Vojenské lesy vydaly od smrkových monokultur, jež nahrazujeme smíšenými, věkově a druhově pestrými lesy, odolnějšími vůči klimatické změně. Lesník nové generace je tvůrcem, ochráncem a správcem krajiny, aby se příroda jako celek vyvíjela co nejpřirozeněji, s důrazem na udržování rovnováhy mezi třemi základními pilíři lesnického hospodaření – ekonomickým, ekologickým a turistickým. Přičemž první musí vydělat na dva ostatní,“ vysvětlil vedoucí oddělení vnějších vztahů VLS Martin Zajíček.

Lesník nové generace dokáže díky nejmodernějším technologiím dříve nepředstavitelné – například ukáže brdské lokality tak, jak vypadaly před více než stovkou let – třeba bývalý rybník s továrnou na výrobu octa na břehu v místech, kde se dnes rozkládá vodní nádrž Obecnice, zvaná Octárna. Zavede je také na přírodní vyhlídky, z nichž se nabízí výhled na unikátní krajinu, kterou Vojenské lesy spravují a upozorní na zvířata, která ji obývají.

„Lesník nové generace je symbol změny. A to nejen v lesnictví, ale i ve vzdělávání široké veřejnosti. Symbol změny v nás, v našem myšlení a chápání přírody a krajiny. Proto se postupně s touto postavou bude veřejnost setkávat nejen v Brdech a v Ralsku, ale také na desítkách akcí, které připravuje šest našich lesnických divizí v Čechách i na Moravě – u stánků lesní pedagogiky, kde se snažíme na nejmladší generaci přenést lásku k lesu a krajině, či na vycházkách, které naši lesní pedagogové pravidelně organizují,“ dodal Martin Zajíček.
zdroj: Jan Sotona, Vojenské lesy a statky