Za vůní levandule na severní Plzeňsko
Levandule, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Levandule, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Za vůní levandule na severní Plzeňsko

9 července, 2023 0 Od Pavel Žižka

Vrcholící léto a vůně levandule k sobě neodmyslitelně patří. Fialové lány sice máme spojené zejména s Francií a s Provence, ale i u nás se levandulím dařím. Redakce Kudyznudy vybrala 30 míst po celé republice, kde si můžete užít výlet plný jejich vůně a jedno z nich leží i v Plzeňském kraji.

A tím místem je Mariánská Týnice. Teprve před pár lety dokončená perla západočeského baroka leží jen pár kilometrů od Kralovic na severním Plzeňsku. V jejím areálu najdete i arboretum, z nějž se v těchto dnech line omamná vůně. Redakce Kudyznudy jej popisuje těmito slovy:

Základ arboreta tvoří staré odrůdy ovocných stromů, jako například mišpule, kdouloň nebo různé druhy peckovin. Zajímavostí je keř klokoče zpeřeného, jehož  semena byla používána k výrobě růženců. Zahradu dotvářejí záhony s růžemi mnohokvětými, svídou, hortensiemi, levandulí, kopretinami, hvozdíky, violkami vonnými, rozrazilem a liliemi. Stinný kout východního nádvoří vyplňuje záhon s udatnou, čechravou, bohyškami a kapradím.

Díla situovaná v zahradě představují umělecký odkaz 20. století. Socha Oráče z roku 1936 je prací  plzeňského sochaře Otakara Waltera (1890-1963). Ke zpěvu četného ptactva slétajícího se ke kamennému pítku zaznívá odbíjení obnovených barokních hodin a zvonu z věží proboštství.

A kam za vůní levandule vyrážíte vy? Máte své oblíbené místo na „levandulový výlet“? Podělte se o něj v komentářích.

Zdroj: Kudyznudy