Poslanec Nový: Buď miliardy pro školství, nebo Euro
Miloš Nový, zdroj foto: TOP 09
Miloš Nový, zdroj foto: TOP 09

Poslanec Nový: Buď miliardy pro školství, nebo Euro

27 května, 2024 0 Od Pavel Žižka

Vláda je v kleštích. Tristní situace veřejných financí a téměř nulový růst ekonomiky ji nutí šetřit, a to i na těch místech, kde to bolí nejvíce. To platí například i pro školství, byť se to ne každému líbí.

V nedělních Otázkách Václava Moravce proto možná překvapil sebevědomý výrok ministra školství Mikuláše Beka. Ten v České televizi prohlásil, že chce pro příští rok navýšit rozpočet ministerstva školství o několik desítek miliard korun. To zřejmě rádi slyšeli učitelé, ovšem v koalici se tato slova setkala i s kritikou.

Jedním z nejhlasitějších kritiků pak je plzeňský poslanec a místopředseda rozpočtového výboru Miloš Nový. Ten na sociální síti X zasadil ministrův výrok do ekonomických souvislostí. Nemohl si ani odpustit rýpnutí, kterým celý svůj příspěvek načal:

Není pan ministr z té stejné strany, která ještě nedávno chtěla přijímat koordinátora pro euro a vstupovat do ERM II? Kdyby takto činili všichni ministři, pak zapomeňme na plnění maastrichtského kritéria rozpočtového deficitu ve výši tří procent HDP, pak zapomeňme na euro.

V situaci, kdy předpokládaný ekonomický růst bude velmi křehký, nelze počítat s výrazným navýšením rozpočtových příjmů. Připočteme-li mimo jiné zvýšené výdaje na obranu, valorizaci plateb za státní pojištěnce, státem garantovaných 130 procent mezd pedagogů a další rozpočtové náklady, pak nevidím žádný prostor pro razantní nárůst výdajů ministerstva školství o několik desítek miliard korun pro rok 2025, jak o něm v dnešních Otázkách Václava Moravce hovořil Mikuláš Bek.

Nový tak dal jasně najevo, že navyšování výdajů ministerstev rozhodně není ničím, co by viděl rád. Řada dalších koaličních politiků to pak zřejmě vidí stejně. Do ostrého vymezení se ve stylu „buď peníze pro školství nebo Euro“ se ale pustil jako jediný. I když je státní rozpočet pro rok 2025 ještě hudbou daleké budoucnosti, už teď je vidět, že Zbyněk Stanjura bude muset při jeho sestavování opět tančit mezi hodně křehkými vejci.

zdroje: Česká televize, Miloš Nový (X)