Už rostou? ČHMÚ opět spouští oblíbenou mapu, která pomůže houbařům
Už rostou? zdroj foto: Pixabay
Už rostou? zdroj foto: Pixabay

Už rostou? ČHMÚ opět spouští oblíbenou mapu, která pomůže houbařům

27 května, 2024 0 Od Pavel Žižka

Teplo a vlhko. Člověk už skoro slyší, jak z mechu a kapradí vyrůstají hřiby, klouzci a lišky. Houbařská sezóna skutečně začíná a houbařům se snaží pomoci i Český hydrometeorologický ústav.

V pondělí 27. května v 11 hodin totiž meteorologové opět uvedli do provozu oblíbenou mapu pravděpodobnosti růstu hub. Ta funguje vždy od jara do podzimu a v zimních měsících bývá její funkce pozastavena. Nyní se tak můžete opět snadno podívat, jak to ve vašem regionu s houbami vypadá.

„Mnozí se ptají, podle jakých pravidel se spouští výpočet pro tuto mapu. Spuštění výpočtu záleží nejen na vhodném počasí pro růst hub (optimální teploty, srážky a půdní vlhkost), ale také na reálném výskytu hub v lesích – ten mapují mykologové přímo v terénu. Jakmile jsou tato kritéria ve shodě, výpočet je spuštěn a mapa zveřejněna,“ vysvětluje přímo Český hydrometeorologický ústav na svém profilu na sociální síti Facebook.

Zde také dodává, že faktický výskyt hub samozřejmě závisí na konkrétní lokalitě a zdejších podmínkách. „A jak jistě tuší zkušení houbaři, i samotné houby bývají často „vybíravé“ a drží se jen určitých druhů stromů apod. Přírodní podmínky mají také značný vliv a mohou se v čase měnit – pokud bylo třeba vaše oblíbené houbařské místo ve smrkovém lese vykáceno a na jeho místě nyní vyrůstá nový smíšený les, může se zde výrazně změnit skladba hub. Proto je třeba brát naši mapu v celorepublikovém měřítku s určitou rezervou a brát v potaz, že vyjadřuje pravděpodobnost zejména na základě meteorologických proměnných,“ je dále uvedeno na Facebooku Českého hydrometeorologického ústavu.

A jaká tedy současná situace z pohledu růstu hub je? Na většině území České republiky je pravděpodobnost růstu hub střední nebo nízká. Překvapivě nejhorší situace je na Liberecku, naopak nejlepší podmínky mají dnes houbaři na Vysočině a také u nás na západě Čech. Tady je s výjimkou oblastí kolem Nýřan, Stodu apod. všude pravděpodobnost růstu hub střední. I v okolí Stodu ale už teď rostou třeba lišky, jak jsme se už stihli přesvědčit.

zdroj: Český hydrometeorologický ústav