Přechod na elektromobily bude mnohem obtížnější, než se dnes zdá
Elektromobil, foto: Kindel Media
Elektromobil, foto: Kindel Media

Přechod na elektromobily bude mnohem obtížnější, než se dnes zdá

10 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Zákaz výroby nových automobilů se spalovacími motory na fosilní paliva by měl začít platit od roku 2035. Již nyní můžeme zaznamenat větší počet registrací nových elektromobilů, přičemž východní trhy zaostávají za západními. I s ohledem na desetiletý odstup od ambiciózních cílů úředníků EU se s námi automobilový expert Matas Buzelis podělil o své postřehy týkající se problémů, kterým úřady nevěnují dostatečnou pozornost.

Zjevné výhody pro ty, kteří si to mohou dovolit

Stále více řidičů se začíná zajímat o přechod na elektromobily. Je to právě údržba a provozní náklady, které lákají řidiče při koupi EV vozů. Přestože zůstatková hodnota u elektrických vozů není příliš atraktivní, život s elektromobily je mnohem snazší, zejména díky jejich menší náchylnosti k poruchám. Celkově vůbec vyžadují méně údržby. Nemusíte tedy měnit různé kapaliny či filtry pokaždé, co najedete 15 až 30 tisíc kilometrů.

Hlavní překážkou je infrastruktura

I pokud řidiči mají dostatek financí na pořízení elektromobilu, neznamená to nutně, že jim jeho koupě usnadní život. Ti, kteří nemají přístup k vlastní nabíječce doma nebo v práci, se mohou potýkat s nepříjemnostmi každodenního života. Nabíjení na veřejných stanicích s nabíječkami není totiž tak snadné jako běžné tankování.

Nejenže to zabere mnohem více času než tankování benzinu nebo nafty, ale obvykle to vyžaduje instalaci specifických aplikací, které jsou pro nabíječky nezbytné. Proces při dobíjení, se ani zdaleka nepřibližuje praxi „natankuj a zaplať“. Minimálně ze začátku ne.

Elektromobily jsou velmi schopnými pomocníky ve městech, kde se lidé nevyhnou neustálému brzdění a zastavování. Pokud se však podíváme na jejich výkonnost na dálnicích a rychlostních silnicích, není to tak úplně růžové. Mezi rychlostí a aerodynamickým odporem existuje kvadratická úměra. To znamená, že pokud se rychlost zvýší dvakrát, odpor se zčtyřnásobí. To snižuje dojezd, a tím obvykle znatelně snižuje cestovní rychlost. I proto elektromobily nejsou zdaleka ideální pro delší cesty.

Problémy, na které málokdo myslí

Mezi největší problémy patří však ty, o kterých málokdo mluví. Některá vícepodlažní parkoviště nebyla navržena pro tak těžká auta, jako jsou právě elektromobily. Těžké baterie obvykle přidávají na hmotnosti elektromobilů, což znamená, že EV vozy jsou velmi těžké. Některé objekty, jako jsou třeba vícepodlažní parkoviště nebo mosty, tak mohou potřebovat revizi a opětovné prověření ze strany úřadů.

Kromě toho panují nejasnosti i ohledně bezpečnosti elektromobilů. Vzhledem k tomu, že baterie zachycují velké množství energie, je v případě požáru velmi obtížné plameny uhasit. Hasiči mají zatím potíže s hašením elektromobilů s bateriemi o větší kapacitě. Ještě větší problém nastává, pokud elektromobil vzplane v podzemním parkovišti, například pod bytovými domy.

Ještě více otázek do budoucna přináší stav elektromobilů po 20 letech od jejich výroby. V současné době je poměrně velký výběr ojetých elektromobilů, ale za 10 let na trh přibydou ještě starší elektromobily. Jakou hodnotu budou mít tedy ojeté elektromobily, jejichž baterie budou na konci životností?

zdroj:  Emilija Bertašiūtė, carVertical