Profesionální lezec zachránil poštolky v plzeňském pivovaru
Patrik Homola s mládětem poštolky obecné, kterou vyprostil z okapového svodu, foto: Karel Makoň
Patrik Homola s mládětem poštolky obecné, kterou vyprostil z okapového svodu, foto: Karel Makoň

Profesionální lezec zachránil poštolky v plzeňském pivovaru

30 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

„Za třicet let činnosti Dobrovolného ekologického spolku – ochrany ptactva a provozování Záchranné stanice živočichů Plzeň o tom něco vím. Je nesmírně důležité, až zásadní, mít v týmu a ideálně i mobilním telefonu co nejvíce spolehlivých a schopných lidí nejrůznějších profesí a zaměření,“ těmito slovy začíná zpráva Karla Makoně z plzeňské Záchranné stanice živočichů. A jakou profesi potřebovali ochránci přírody tentokrát? Profesionálního lezce!

Dem před koncem školního roku totiž přišlo hlášení o dvou poštolčích mláďatech spadlých a uvězněných v okapovém sběrači dešťové vody ze střech obytných domů plzeňského pivovaru. Dvě ze čtyř čerstvě vyvedených mláďat učících se létat spadla do měděné schránky (sběrače) u okapu a nemohla se dostat z této civilizační pasti ven. „To samé jsme u úplně stejného sběrače a na stejné budově řešili i v roce 2022, kdy k zásahu vyjížděli navíc i profesionální hasiči HZS PK s hasičským žebříkem,“ dodává Karel Makoň.

Až když škrábání mladých poštolek zaslechli nájemníci domu, dorazila pomoc, tentokrát v podobě profesionálního lezce Patrika Homoly. „Toho nám velice rychle a operativně zajistil náš člen a kolega zabývající se výškovými pracemi Martin Pelikán, a tak zhruba po dvou hodinách od nahlášení případu byly obě dvě poštolky mimo nebezpečí a ohrožení života z okapového sběrače venku,“ popisuje cestu k záchraně poštolek.

Zatímco jedno mládě Patrik Homola z lapače vyprostil, druhé se posunulo okapovým svodem až do kolenové spojky. V té se zaseklo a podařilo se ho vyprostit až šetrným prošťouchnutím okapového svodu. Jeho záchrana tak byla zakončena jízdou jako na tobogánu až na střechu níže postaveného sousedního objektu. Odtud mládě následně bez problémů odlétlo zpět na střechu k rodičům. Vše tak dobře skončilo.

Zdroj: Karel Makoň, Záchranná stanice živočichů Plzeň