Prohra učitelů: Jejich stávku zneužily odbory i dezinfo scéna
Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Prohra učitelů: Jejich stávku zneužily odbory i dezinfo scéna

27 listopadu, 2023 1 Od Pavel Žižka

27. listopad 2023 si všichni budeme pamatovat jako den, kdy stávkovali učitelé. A nejen oni. Právě oni ale zřejmě na dlouhou dobu naposledy. Jejich protest proti škrtům peněz na výuku a platy školníků, uklízeček, kuchařek a školních psychologů totiž převzali jiní sekáči. A to takoví a takovým způsobem, že si teď spousta stávkujících učitelů musí drbat hlavu.

Pondělní demonstrace odborů v Praze pak vypadala lecjak. S učiteli přitom nikdo neprojednával, kdo na demonstraci vystoupí. To, že se na pódiu objevil například i bloger Vidlák, který je nejen serverem manipulatori.cz označován za proruského dezinformátora, zvedlo ze židle nejednoho učitele a celou stávku to silně dehonestovalo.

Od celé akce se tak distancoval i spolek Učitelská platforma, který byl jedním z iniciátorů původně školských protestů. „Ostře se vymezujeme proti akci odborů, která původní záměr učitelské stávky zneužívá a spojuje s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit! O programu odborářských protestů jsme nebyli předem informováni nijak jsme se na něm ani nepodíleli,“ stojí v příspěvku na účtu Učitelské platformy na sociální síti X. Názory, že odbory zneužili učitelskou stávkou, se na sociálních sítí objevují i mimo učitelskou komunitu. V kontextu toho nelze nesouhlasit s komentářem náměstka ministra školství Jiřího Nantla: „Dnešní vystoupení významné části školské komunity a povšechnou odborovou akci berme jako dvě naprosto různé věci.“

Z protestů i tak zůstává silná pachuť a snad i poučení do budoucna. Na hřišti, jakým je dnešní polarizovaná česká společnost, a s často bezskrupulózními lídry, se jen velmi těžko bude vymezovat vůči vládě, aniž by zároveň nedošlo k zapletení se s protagonisty antisystémových vod. Nyní to poznali učitelé. Kdoví, komu se tohoto poznání ve zbytku funkčního období této vlády ještě dostane.

zdroj: Učitelská platforma, manipulatori.cz, Jiří Nantl (X)