Rokycanský policista zachránil život
Policista - zachránce, zdroj foto: město Rokycany
Policista - zachránce, zdroj foto: město Rokycany

Rokycanský policista zachránil život

18 června, 2023 0 Od Pavel Žižka
Heslo policie „Pomáhat a chránit“ bývá často zesměšňováno. Když však dojde na lámání chleba, jsme rádi, když je strážce pořádku poblíž a skutečně pomáhá a chrání. Třeba tak jako před několika dny v Rokycanech. Vše se odehrálo v pátek 2. června, kdy dvoučlenná hlídka policistů z obvodního oddělení Rokycany vykonávala běžnou hlídkovou činnost.

Zhruba okolo půl desáté večer v blízkosti ulice Zeyerova v Rokycanech jako první dorazili k muži, který v důsledku nevolnosti upadl na zem. Po pádu se následně udeřil do hlavy a ztratil vědomí. Nereagoval na bolestivé podněty a asi po minutě přestal dýchat. První policista zavolal zdravotnickou záchrannou službu a druhý zahájil okamžitou resuscitaci. Asi po třech minutách nepřetržité srdeční masáže muž velmi hlasitě a jasně vydechl a zakašlal. Poté ho přemístili na bok do stabilizované polohy, ve které zůstal až do příjezdu záchranářů. Situace tak díky policistům měla šťastný konec.
Policisté jsou pravidelně proškolováni v první pomoci a měli by být schopni takové situace řešit. Nicméně policista provádějící resuscitaci je i takzvaným First responderem. To je člověk, který je schopen realizovat rychlý zásah u někoho, kdo je v přímém ohrožení života dříve, než se na místo dostane zdravotnická záchranná služba. First responder musí projít speciálním kurzem, po jehož zvládnutí obdrží certifikát o absolvování kurzu ERC. Včasné zahájení a správné provedení základní neodkladné resuscitace je pro záchranu života zcela klíčové.
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany