Rokycanští studenti přišli darovat krev
foto: Rokycanská nemocnice

Rokycanští studenti přišli darovat krev

4 listopadu, 2022 0 Od Pavel Žižka

Už roky není pochyb o tom, že jedním z nejlepších „dodavatelů“ mladých a perspektivních dárců krve transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice je Gymnázium a Střední odborná škola Rokycany. Každý rok na podzim přijdou studenti posledního ročníku (po dosažení 18 let), aby se zapsali do registru dárců. Nejinak tomu bylo i letos. V pondělí 30. října se řady dárců rozšířily o 15 nových jmen. Celkem už letos oddělení zaznamenalo 93 prvodárců. Skvělé číslo. „Všem děkujeme a doufáme, že vás budeme vídat i nadále,“  těší se primářka oddělení Miroslava Padrtová.

„Taťka chodí darovat krev už dlouho. Vždycky jsem si říkala, že až mi bude 18, tak také začnu. Vlastně je to snadné, když je člověk zdravý. A vždycky tím někomu pomůže. Navíc nikdo z nás neví, zda krev nebude jednou potřebovat sám nebo někdo z jeho blízkých. Pak bude fajn, když tu budeme mít dostatek dárců,“ říká jedna ze studentek Pavla Mazancová, která záměrně čekala, až bude moci jít k odběru s kamarádkami. „Je to i takový třídní zážitek,“ doplňuje s tím, že společné odběry studentů iniciují na škole už roky učitelé, kteří jsou sami pravidelnými dárci.

Rokycanské transfuzní oddělní má v evidenci téměř 1600 dárců. Minimálně jednou z nich přišlo letos darovat 1300. Provedeno už letos bylo 2700 odběrů. Každý rok zaznamená oddělení 80 až 100 prvodárců a podobné množství dárců kvůli věku nebo nemoci vyřadí. Je proto nutné, aby noví dárci dále přicházeli.

„Prvodárcům provedeme vstupní vyšetření a hned mohou darovat. Je ovšem nutné, aby dárci byli zdraví, aby neměli příznaky jakékoli nemoci a necítili se oslabeni,“ doplňuje primářka.

zdroj: Nemocnice Plzeňského kraje