Rokycany čeká Benátská noc. Zakončí ji ohňostroj
Benátská noc v Borku, foto: Martin Spal
Benátská noc v Borku, foto: Martin Spal

Rokycany čeká Benátská noc. Zakončí ji ohňostroj

16 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka
Rokycanští patrioti připravili na sobotu 19. srpna již 11. ročník v novodobé historii Benátské noci. Uskuteční se v Borku (Rokycany) v okolí Boreckého rybníka a na hřišti TJ Sokol Borek, které se nachází nedaleko pod hrází rybníka.

Program nabídne hudební vystoupení, možnost svezení se na lodích, lampionový průvod a na 21.30 hodin je připraven slavnostní ohňostroj. Na pátek 18. srpna od 20 hodin je rovněž na hřišti v Borku připraveno divadelní představení Spratek v penzionu od Divadelní společnosti Žumbera, které pořádá spolek společně s TJ Sokol Borek. Jedná se o hru Jany Pacnerové Rocker a dvě staré dámy, upravenou členy souboru Žumbera.

„Současná Benátská noc navazuje na tradici Benátských nocí konaných v Borku na témže místě již před první světovou válkou v letech 1913 a 1914, a poté v průběhu meziválečného období. Letos proběhne již 11. ročník obnovené Benátské noci. V loňském roce tato tradiční akce bohužel neproběhla kvůli mimořádné události – povodňovému ohrožení. Vytrvalé vydatné deště ve dnech před akcí zavinily nečekaný vzestup hladiny Boreckého rybníka a Holoubkovského potoka, na kterém rybník leží,“ vysvětlil předseda spolku Rokycanští patrioti Václav Kohout.

V průběhu akce vystoupí několik hudebních skupin a interpretů z Rokycan a okolí. Jednotlivá hudební čísla jsou prokládána vystoupením tanečníků různých žánrů a skupiny historického šermu. Na akci se prezentují členové Hasičského záchranného sboru Rokycany se svojí technikou a také členové zájmového útvaru VÚ Všenice a jejich vojenská technika. O prohlídku techniky mají zájem hlavně dětští návštěvníci Benátské noci. Pro ně jsou zajištěny projížďky na koních z Ranče Borovice se sídlem v Kamenném Újezdě.
Během celého odpoledne i večera, kdy akce probíhá, se na Boreckém rybníku mohou zájemci svézt na lodičkách a raftech. „Některá plavidla jsou soukromá, ale především jsme navázali spolupráci s vodáckým oddílem Domu dětí a mládeže v Rokycanech. Členové tohoto oddílu u rybníka prezentují svoji činnost a zároveň půjčují plavidla zájemcům nebo je vozí po rybníce,“ doplnil Václav Kohout.
Občerstvení zajistí již tradičně rokycanský minipivovar U Stočesů se svou nabídkou lokálních pivních speciálů, místních klobás i nealkoholických nápojů. „Kromě „Stočeských“ máme zajištěné víno z produkce rodinného vinařství Vican, Taste Point. Zároveň na hřišti po celou dobu hoří oheň a je možno si na něm opéct špekáčky věnované Řeznictvím a uzenářstvím Jan Pardovský Rokycany,“ pozval Václav Kohout.
Na místě budou k dispozici lampiony, svíčky a různé další svítící předměty pro děti. S velkým úspěchem se setkaly héliem plněné svítící balónky. Večer se všichni v lampionovém průvodu odeberou na hráz rybníka, kde se koná slavnostní ohňostroj. „Ten je velice působivý právě díky hladině rybníka, na které se ohnivá podívaná zrcadlí, a to její účinek znásobuje. Po ohňostroji pokračují hudební vystoupení až do noci,“ uzavřel Václav Kohout.
Benátská noc v Borku reflektuje místní historii a pokračuje ve stoleté tradici. Akce dává prostor místním umělcům, aby mohli vystoupit před širokým publikem a seznámit ho se svou tvorbou. Prakticky veškeré aktivity související s Benátskou nocí jsou navázané na lokální organizace a firmy, slouží k jejich zviditelnění a k prohloubení sepětí obyvatel s regionem. Na Benátské noci se potkávají občané z Rokycan a okolí všech věkových kategorií, setkávají se zde i se zástupci města a regionu. Akce svou koncepcí a šíří záběru výrazně převyšuje běžné kulturní akce spočívající např. ve vystoupení jedné hudební skupiny ve spojení s občerstvením.

Program:

15.00 – zahájení programu, představení záchranářské techniky HZS Rokycany a vojenské techniky VÚ 7374 Všenice, projížďky na koních z Ranče Borovice Kamenný Újezd, jízdy po Boreckém rybníku na lodičkách a raftech DDM Rokycany
15.15 – Vojta Moulis s kytarou
16.15 – vystoupení skupiny historického šermu, šermířského a divadelního spolku Harcíři z Rokycan
17.00 – vystoupení hudební skupiny Kamarádi z Rokycan, ve stylu country
18.00 – vystoupení tanečního uskupení DanceFlow – v rytmu samby
18.30 – Kamarádi z Rokycan pokračují
20.00 – vystoupení hudební skupiny Prázdné lahve, rokycanská pop-rock kapela
21.20 – lampiónový průvod na hráz Boreckého rybníka
21.30 – parádní ohňostroj na rybníce, jízda s lampióny na lodičkách
22.00 – skupina Prázdné lahve pokračuje
• na místě k zakoupení lampióny, svíčky, pohlednice a jiné upomínkové předměty • vítány jsou i vlastní lampióny • jízda na lodičkách na vlastní nebezpečí
• na Benátské noci bude k dispozici sbírková pokladnička pro sbírku na restaurování barokních varhan v kostele Panny Marie Sněžné v Rokycanech
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany