Rokycany hledají vánoční strom
Vánoční Rokycany, zdroj: město Rokycany
Vánoční Rokycany, zdroj: město Rokycany

Rokycany hledají vánoční strom

21 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Jak velký má být vánoční strom pro třetí největší město v kraji? Asi jako čtyřposchoďový dům. Přibližně 13 až 15 metrů vysoký smrk či jedli pravidelného kuželovitého tvaru s neprosychajícími větvemi totiž hledají pracovníci Lesů města Rokycan. Má se stát vánočním stromem, který bude o letošním adventu zdobit rokycanské Masarykovo náměstí.

Rokycany proto vyzývají obyvatele Rokycan a blízkého okolí, kteří mají na své zahradě vhodný exemplář a chtějí ho ze svého pozemku v nejbližší době odstranit, aby jej předtím nabídli městu jako možný vánoční strom.

„Nejen občané z Rokycan, ale i z blízkého okolí mohou nabídnout svůj smrk či jedli městu jako vánoční strom. Kromě výšky a tvaru je pro nás důležité, aby ke stromu byla dobrá přístupnost pro jeřáb a soupravu pro odvoz stromu. Vloni měly Rokycany 13 metrů vysokou jedli, kterou věnovala městu Jana Nejedlá z Mirošova,“ uvedl Stanislav Suda, jednatel Lesů města Rokycan, který strom pro město zajišťuje.

Po pokácení lesníci strom prozkoumají, zda není napadený hnilobou. „Pokud někdo chce v blízké době pokácet vzrostlý smrk či jedli, je ideální ho nabídnout městu, kdy bude zdobit hlavní náměstí Rokycan a navíc dotyčný ušetří značné náklady za pokácení a odvoz ze svého pozemku, to zařídí kompletně Lesy města Rokycan. Pokud bude strom růst v Rokycanech, zajistí město také povolení ke kácení,“ doplnil Stanislav Suda.

Vánočnímu stromu budou dominovat led řetězy s hvězdami. U vánočního stromu na Masarykově náměstí bude také letos umístěný betlém, osvícena bude kašna, dále bude vyzdobeno prostranství u Spilky velkým adventním věncem. Ozdobeno bude Malé náměstí, Plzeňská ulice, včetně kruhového objezdu u Střelnice, a Pražská ulice nebo kašna v ulici Míru.

Nabídku s uvedením adresy pozemku a kontaktem na majitele můžete zasílat na e-mail suda@lesyro.cz. Vhodné je přiložit také fotografii stromu. Všechny nabídky prověří zaměstnanci Lesů města Rokycan. Nabídky na vánoční strom je možné zasílat do poloviny října.

zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany