Rokycany si připomenou 78. výročí osvobození
Oslavy osvobození v Rokycanech, zdroj: město Rokycany
Oslavy osvobození v Rokycanech, zdroj: město Rokycany

Rokycany si připomenou 78. výročí osvobození

29 dubna, 2023 0 Od Pavel Žižka

po třech letech se uskuteční v Rokycanech na den přesně po 78 letech Oslavy osvobození. Oslavy ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na neděli 7. května 2023 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Program je zaměřen především na děti, nebudou ale chybět ani ukázky vojenské techniky, Policie ČR či překvapení ze vzduchu.

„Oslavy jsme naplánovali na neděli 7. května, den, kdy vojáci 23. průzkumné eskadrony 16. obrněné divize USA přijeli v roce 1945 do ulice Stodolní, dnešní ulice Josefa Knihy. Oslavy se kompletně uskuteční v Muzeu na demarkační linii. Od 11 hodin proběhnou na čtyřech místech v Rokycanech pietní akty k uctění památky padlých vojáků, na které zveme také občany. Hlavní pietní akt v muzeu začne ve 13 hodin,“ uvedl starosta města Tomáš Rada.

Vzpomínkové akty začnou v 11 hodin u pomníku na demarkační linii v Borku, poté u pamětní desky na náměstí 5. května (u nádraží ČD), u pamětní desky nadporučíka Josefa Strankmüllera v ulici Míru a závěrečný pietní akt proběhne na Masarykově náměstí u pamětní desky umístěné na budově radnice.

„Program v muzeu začne ve 12 hodin. Zahájí ho hodinový blok věnovaný především dětem. Ty se aktivně zapojí do stavby barikády v době pražského povstání, projdou vojenským výcvikem a speciálně jim zahraje orchestr Tremolo. Děti se budou v průběhu odpoledne ještě dvakrát zapojovat do hlavního programu a v závěru dne jim pak budou předány speciální odměny,“ přiblížil program zaměřený na děti ředitel Muzea na demarkační linii František Koch.

Ve 12 hodin zahájí program překvapení ze vzduchu, poté naváže ukázka z muzikálu Dalibora Bárty o životě na demarkační linii – Kozí válka. Od 13 hodin se uskuteční pietní akt s proslovy a kladením věnců a zahraje podruhé Tremolo.

„V odpoledním bloku nechybí ukázka Policie ČR, defilé armád, dynamická ukázka Zatčení K. H. Franka, seskok parašutistů i bojová ukázka Demarkační linie – květen 1945. Závěr programu bude patřit představení pásové a kolové techniky v terénu,“ doplnil program František Koch.

Předcovidové Oslavy osvobození navštívilo okolo pěti tisíc návštěvníků za jeden den oslav. Město společně s muzeem věří, že se k hojné účasti v letošním roce vrátí.

Součástí programu budou i dobové tábory a výstavy. Všechny vnitřní i vnější expozice muzea budou v Muzeu na demarkační linii otevřené.

Vstupné na program Oslav osvobození je zdarma.

zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany