V ZOO Plzeň chystají MayDay
Vstup do ZOO a BZ města Plzně, zdroj: ZOO a BZ města Plzně
Vstup do ZOO a BZ města Plzně, zdroj: ZOO a BZ města Plzně

V ZOO Plzeň chystají MayDay

30 dubna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Na první máj v Zoo Plzeň proběhne již tradiční akce zaměřená na ochranu přírody s názvem May Day. Jedná se o tzv. volání přírody o pomoc.

Akce je vždy tematicky zaměřena na aktuální kampaň vydanou Evropskou asociací zoo a akvárií (EAZA), která vždy upozorňuje na aktuální palčivý problém. Nynější kampaň se věnuje udržitelnosti a její odlišnost od předchozích spočívá v jejím dlouholetém trvání, a to až do roku 2050.

Ambicí kampaně je zastavení poklesu biologické rozmanitosti a obnovení harmonie mezi lidmi a přírodou. V poslední době se totiž naše planeta vychyluje z rovnováhy a její biodiverzita upadá. Chceme-li vrátit naší planetě rovnováhu, musíme jí tedy vrátit její biodiverzitu. Je to důležité pro náš vlastní zdravý život a život naší další generace.

V rámci kampaně jsme se zabývali udržitelnosti našeho provozu a sestavili jsme několik tzv. „puzzlíků“. Ty budou součástí soutěžní stezky a zároveň poslouží i jako trvalé informační tabule v areálu zoo. Věnují se tomu, co již pro udržitelný provoz děláme a věříme, že tím inspirujeme i řadu našich milých návštěvníků.

Kampaň má jako vždy za cíl seznámit širokou veřejnost s danou problematikou, získat finanční prostředky na konkrétní záchranné projekty a poskytnout náměty, jak mohou lidé sami přispět. Aktéry akce jsou především nadšené školní kolektivy, instituce a dobrovolníci.

Návštěvníci se mohou od 10:00 do 17:00 hodin těšit na mnoho stanovišť rozprostřených především u Tropického pavilonu a v blízkosti soutěžní naučné stezky (herní karty na stezku budou k dispozici na pokladnách). Jednotlivá stanoviště budou převážně složená z nadšených školních kolektivů a nabídnou poučení, různé aktivity a třeba i možnost nákupu rukodělných výrobků.

K dispozici bude záchranné středisko, které kromě informací o podporovaných projektech a aktivit bude místem s oblíbeným malováním na obličej. V jeho blízkosti pak budou k dispozici workshopy -malování tašek s přírodními motivy a výrobou ptačích budek. U botanické expozice nazvané „Okénko do soukromí rostlin“ budou mít návštěvníci možnost seznámit se s tipy na udržitelnou zahradu a informovat se o pochybných suvenýrech. Stanoviště budou mít i pracovníci ze Záchranné stanice živočichů ze Spáleného Poříčí a kolegové ze správy CHKO Český les a CHKO Slavkovský les. Pozvání přijala i Vodárna, pražírna Palasio, a také Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Chybět nebude ani bohatá tombola, v jejíž blízkosti bude možné vhazovat vzkazy matce Zemi. Vzkazy pak budou v odpoledních hodinách průvodem zaneseny k Tropickému pavilonu a proběhne slavnostní rituál. Naplánovaná jsou i mimořádná komentovaná krmení u kapybar a šimpanzů.

Veškerý výtěžek z akce směřuje na vybrané záchranné projekty.

zdroj: Mgr. Martin Vobruba, ZOO Plzeň