Šest vrstev ledu v třicetistupňových vedrech – tak se připravuje rokycanský zimák
Zimní stadion Rokycany, zdroj: město Rokycany
Zimní stadion Rokycany, zdroj: město Rokycany

Šest vrstev ledu v třicetistupňových vedrech – tak se připravuje rokycanský zimák

25 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

První část titulku tohoto článku zní jako recept na osvěžující drink. Váže se však k mnohem prozaičtějšímu tématu. Zaměstnanci Zimního stadionu Rokycany spustili v pondělí 21. srpna kompresory, které fungují nepřetržitě 24 hodin denně. Musí vychladit hrací plochu na -4 až -5 °C. Až šest vrstev ledu musí být hotovo do soboty 26. srpna, kdy vyjedou hokejisté na první soustředění na bruslích v nové sezoně.Tvorba ledu na rokycanském stadionu tedy potrvá přibližně pět dnů. Přibližně v polovině září navíc začne volné bruslení pro veřejnost. Přesný termín bude záležet na počasí.

„Podle nás si mohou občané brát dovolenou. Už několik let v řadě, když začínáme tvořit led, máme teploty nad 30 stupňů, což nám značně komplikuje přípravu, jak finančně, a to náklady na energie, tak je extrémně zatěžován chladící systém. Plochu musíme zchladit až o 30 stupňů. Začali jsme s přípravou v pondělí 21. srpna, kolegové strojníci nepřetržitě chladí a tvoří led, který musí být hotový v sobotu ráno 26. srpna. Tvořit budeme až šest vrstev ledu, ke čtvrtku 24. srpna máme 3 vrstvy. V letošním roce kvůli nárůstu cen energií počítáme s tím, že vytvořit led bude třikrát dražší než vloni, kdy jsme zaplatili 150 tisíc korun bez DPH pouze za tvorbu ledu,“ vysvětlil vedoucí Zimního stadionu Rokycany Petr Šindelář. „Od soboty 26. srpna si platí soukromý subjekt soustředění na ledu, proto začínáme s přípravou takto dříve než před hlavní sezonou, která pro nás startuje 4. září 2023,“ doplnil Petr Šindelář.

Ještě před samotnou přípravou na novou sezonu opravili správci stadionu nátěry, desky mantinelů, a především prošla opravou technologie chlazení. Došlo k výměně starého potrubí sání kompresorů od expanzní nádoby a přímého odsání z plochy, které je ještě původní z roku 1974. Dále došlo k výměně sání a výtlaku kondenzátoru včetně plováku a nových tepelných izolací. Náklady na opravy byly 980 tisíc korun bez DPH.

Na rokycanském zimním stadionu je používán jednostupňový chladící systém s přímým vypařováním chladiva (čpavku). „Měli jsme již připravenou očištěnou betonovou plochu, která je natřena bílou barvou s nakreslenými čárami a kruhy. V pondělí jsme spustili kompresory chlazení, které začaly ochlazovat ledovou plochu. Teplota přes den byla dost přes 30 stupňů, teplota plochy měla 27 stupňů. Plocha se chladí na teplotu okolo -5 stupňů, kdy může dojít k prvnímu nástřiku vody. Vychlazení trvalo cca 35 hodin. Postupně se na plochu stříkají další vrstvy vody až do tloušťky 4 až 5 centimetrů, tedy přibližně šest vrstev ledu. Pracuje se 24 hodin denně a hotovo musíme mít za pět dní. Bohužel teploty v noci jsou také stále dosti vysoké. Na výrobu ledu použijeme 90 kubíků pitné vody, a to především z hygienických důvodů, při každé úpravě ledové plochy je spotřebován další kubík vody,“ uvedl Petr Šindelář.

Když je led připraven ve správné výšce, nastaví zaměstnanci teplotu ledu a poté kompresory a čpavková čerpadla spínají dle nastavené teploty a dochází k běžné úpravě ledu po celou sezonu, která končí na přelomu března a dubna.

Pro provoz zimního stadionu je potřeba 2,5 tun čpavku.

Cena volného bruslení zůstane v nové sezoně na částce 50 korun za hodinu a půl volného bruslení, nebruslící doprovod zaplatí 20 korun.

zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany