Plzeň se představí v Senátu
Plzeň: historické i průmyslové město, foto: Ma_Frank, zdroj: Pixabay
Plzeň: historické i průmyslové město, foto: Ma_Frank, zdroj: Pixabay

Plzeň se představí v Senátu

25 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Plzeň jako ideální turistický cíl se svébytnou historií, to už od roku 2005 dokazuje Den Plzně v Senátu. Každoročně přiváží do pražské Valdštejnské zahrady to nejlepší a nejzajímavější ze západočeské metropole. Letošní celodenní rodinný program je přehlídkou repertoáru muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla. Nabízí i vědeckou show, workshopy z oblasti umění či historie Plzně a ochutnávky regionálních produktů. Vstup je zdarma. Den Plzně v Senátu se koná v sobotu 2. září od 10:30. Program potrvá do 18 hodin.

„Že je Plzeň, co do zážitků ojedinělá, rozmanitá a atraktivní, se snažíme našincům i zahraničním turistům ukazovat ve Valdštejnské zahradě posledních několik let. A pořád je na co lákat. Tentokrát chceme představit náš muzikálový soubor, na jehož produkce stojí za to do Plzně přijet, protože jsou jednoduše řečeno světové,“ řekl k hlavní části programu senátor Lumír Aschenbrenner, který má nad akcí Den Plzně v Senátu záštitu stejně jako v uplynulých devíti letech.

„A představíme nejen produkci muzikálového souboru. Pochlubíme se i naším historickým centrem, lokálními potravinami včetně slavného plzeňského piva, loutkářskou tradicí či industriálními památkami, které jsou v poslední době vyhledávanými turistickými cíli. Den Plzně v Senátu připravují pracovníci Odboru komunikace a marketingu Magistrátu města Plzně a městské příspěvkové organizace Plzeň – TURISMUS. Připojily se k nim další plzeňské organizace a firmy. Všem patří za přípravu díky,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

V průběhu celého dne budou znít melodie ze známých muzikálů v podání členů muzikálového souboru DJKT, program vyvrcholí hodinovým koncertem těch nejznámějších.

Plzeňský muzikálový soubor je v naší republice druhým nejdéle fungujícím ansámblem, který se kontinuálně věnuje zábavně-hudebním divadelním produkcím. Jeho ‚prehistorie‘ však sahá až k prvním operetním inscenacím samostatného českého divadla v Plzni v 2. polovině 19. století, kdy právě opereta byla spolu s hrami se zpěvy dominantním reprezentantem zábavně-hudebního divadla. Díky kvalitním sólistům i prvotřídním hostům, průbojné dramaturgii a úspěšným inscenacím špičkových titulů jako Sweeney Todd, Billy Elliot, Elisabeth, My Fair Lady a další se muzikálová představení v DJKT v posledním desetiletí jednoznačně zařadila k české špičce a stále více o sobě dávají vědět i v mezinárodním měřítku. Ročně odehraje téměř 200 představení, která navštíví desítky tisíc diváků.

Dále se během celého Dne Plzně v Senátu představí bednáři Plzeňského Prazdroje, zážitkové centrum Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, které bylo letos v dubnu otevřeno na pražském Můstku, Techmania Science Center se svojí show, Západočeské muzeum v Plzni včetně Muzea loutek se svými zábavnými workshopy, Západočeská galerie v Plzni s tvůrčími dílnami, Regionální potravina Plzeňského kraje s nejkvalitnějšími zemědělskými nebo potravinářskými výrobky a Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy.

Akci ve Valdštejnské zahradě doprovodí výstava s názvem ZAOSTŘI NA Plzeň z dílny organizace Plzeň – TURISMUS. Výstava je k vidění od 25. srpna do 29. září 2023. Představí západočeskou metropoli jako čtvrté největší město v Česku, které leží západně od Prahy na soutoku čtyř řek a které ve světě proslavil především pivovar Plzeňský Prazdroj a také strojírenské závody Škoda. Bývalé královské město s bohatou historií nyní vyniká množstvím památek a turistických zajímavostí. Při procházce historickým centrem návštěvníci mohou objevit honosnou katedrálu sv. Bartoloměje, renesanční radnici, největší synagogu v Česku i řadu krásně zdobených historických domů.

Historické a zároveň moderní a dynamické město s pestrým kulturním programem překvapí pohodovou atmosférou, zajímavou gastroscénou, zeleným okolím centra i bohatou nabídkou zážitků pro rodiny s dětmi. Výstava Zaostři na Plzeň tedy stručně provede diváky po turisticky nejzajímavějších místech. Ten opravdový zážitek na ně však čeká až v Plzni.

zdroj: Mgr. Hana Josefová, město Plzeň